VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman Novotný: Sliby a populismus

Karlovarský kraj – Reakce hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného na informace k hrazení poplatků v lékárnách.

28.8.2009 3
SDÍLEJ:

Josef Novotný, hejtman Karlovarského krajeFoto: DENÍK/Archiv KD

Nedávno jsem si přečetl článek na internetovém serveru Hospodářských novin, iHNed.cz s názvem „Ministrovi navzdory: Karlovarský kraj lidem uhradí poplatky ve všech lékárnách (14. 8. 2009), který převzaly regionální noviny a jenž mě velmi zaujal.

Text informuje o tom, že od 1. září 2009 začne Karlovarský kraj proplácet regulační poplatky ve všech lékárnách a ne jen v té jediné krajské, která od února tohoto roku praská ve švech. Dále se píše, že původně chtěl hejtman Josef Novotný otevřít další krajské lékárny v Sokolově a v Chebu, ale nesehnal pro ně personál, magistry a laborantky (viz iHNed.cz, „Karlovarský kraj připravuje vracení poplatků ve všech lékárnách“, 10. 7. 2009). Udivující. Prostory, peníze, vůle otevřít další lékárny, vše bylo, jen personál zmizel. V době krize, kdy by se teoreticky měli lidé o nabídnutou práci prát. Nebyl zájem, magistři, laborantky a celkově personál lékáren se zřejmě nemá u dosavadních zaměstnavatelů vůbec špatně. Proto tedy kraj přijal nové opatření, které se týká 91 lékáren v regionu. Případní zájemci o proplacení poplatku tak budou mít možnost jít do jakékoliv lékárny. Kraj se navíc vyhne i případným soudní sporům se soukromými lékárnami, které se doteď cítily diskriminovány.

O to víc nechápu reakci Josefa Pavla, exhejtmana a člena krajského zastupitelstva. Ten považuje rozhodnutí za populistické gesto a za vyhazování peněz v době krize. Podle něj se to snad ani nedá komentovat. Myslím, že by to komentovat skutečně neměl, buď problematice opravdu nerozumí, nebo nepochopil souvislosti.

ČSSD, která je ve vedení kraje, má totiž proplácení nebo úplné zrušení poplatků ve svém volebním programu. Takže v době, kdy lidé politikům vyčítají, že nedodržují své předvolební sliby, sociální demokraté tento slib plní.

Jak říká náměstek hejtmana Martin Havel, zrušit poplatky může jen zákon, proto se kraj musel uchýlit k takovému řešení. A co se týče vyhazování peněz: na rok 2009 má kraj připraveno na poplatky přibližně 30 milionů korun. Tedy velmi malou část z téměř dvoumiliardového krajského rozpočtu. Ano, jsou to peníze daňových poplatníků. Ale tady si můžeme být opravdu jisti, že se vrátí zpět k daňovým poplatníkům. Ulehčíme tak život mladým rodinám s malými dětmi, nemocným a důchodcům, kteří chodí pro léky nejčastěji.

Nevím, co by s vyčleněnými penězi dělal bývalý hejtman Pavel, ale dokážu si to živě představit. Nechal by možná opravit jednu místnost v Císařských lázních. Jako velký populismus mi spíše připadají některé jeho výroky.

Já osobně si myslím, že nové vedení kraje se prostě snaží držet jeden ze slibů, který dalo voličům. Když se mu ještě podaří dořešit technickou stránku věci (formuláře k proplácení poplatků), tak se dá mluvit o úspěšném zvládnutí problému.

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný

28.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení