VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo lpí na politické moci...

Boží Dar — …tomu je jedno, jakými prostředky si ji udrží. (Vyjádření Jana Horníka, krajského zastupitele.)

3.9.2008 8
SDÍLEJ:

Jan HorníkFoto: DENÍK/Archiv KD

Paleta těchto prostředků kudržení si křesla hejtmana, jak se zdá, nezná u Josefa Pavla mezí. Překrucuje, mlží, odtahuje pozornost od hlavních problémů, používá nepodložené informace, je skutečným politickým králem — mágem Karlovarského kraje, spodporou PR odborníků vzádech. Vposlední době se však cítí reálně ohrožen a tak už i veřejně ve svých prohlášeních zvolil větší kalibr. Nezbývá než aspoň část některých jeho prohlášení a výroků uvést na pravou míru.

Hejtman Pavel tvrdí, že Jan Horník opomněl skutečnost, že byl členem dozorčí rady (DR) Nemocnice Karlovy Vary spol. sr.o.
Pane hejtmane neopomněl, byl jsem vní cca 16 měsíců a mimo jiné na protest proti ukončení provozu vlastní nemocniční prádelny a po vypsání výběrového řízení na finančně neúnosné, dodavatelské praní prádla, jsem odstoupil.

Je třeba podotknout, že mé odstoupení bylo spojeno i spostavou radního Mutinského, který začal nepřípustným způsobem zasahovat do kompetencí DR. Ostatní členové DR, Miloš Patera, poslanec za ODS, Josef Mikuta, poslanec za ČSSD a Václav Larva byli, včetně předsedy DR Ivana Žikeše, ochotni nestandardní postupy tohoto radního pro zdravotnictví tolerovat a tak nerevoltovali.

Cestu kbudoucímu zdravotnímu tunelu bylo možno nastartovat. A já jsem si za své související mediální kritické vystoupení vysloužil trestní oznámení a následný soudní proces, který jsem sice prohrál, ale právě obdržený audit mi dal plně za pravdu.

Zdnešního pohledu je až komické, že prohraný soudní spor mě nařídil veřejnou omluvu na základě podkladů dodaných vedením Karlovarského kraje, že vkarlovarské nemocnici je vše vpořádku. Takže policejní výslechy a soudní stání mám vtéto věci již za sebou a jsem i do budoucnosti připraven spolupracovat sorgány činnými voblasti trestního řízení.

Hejtman Pavel také tvrdí, že vobdobí, kdy jsem byl členem DR Nemocnice KV spol. sr.o., nebyla vtéto nemocnici prováděna výběrová řízení.
I toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Lze to dokázat např. na již zmiňovaném vypsaném výběrovém řízení na dodávku služeb voblasti praní prádla.

Dne 12. listopadu 2004 bylo zveřejněno výběrové řízení na dodávku prádelenských služeb v součtu předpokládaných cen 45,5 milionu Kč bez DPH, které bylo následně, pro zřejmou nevýhodnost, zrušeno. DR se ještě za mé účasti začala vážně zabývat myšlenkou pokračování praní prádla ve vlastní prádelně. Dne 25. dubna 2005 však bylo znovu vypsáno výběrové řízení na prádelenské služby v součtu předpokládaných cen 39,9 milionu Kč bez DPH, stermínem zahájení plnění k1. srpnu 2005.

Hejtman Pavel cituje mnohá konstatování zauditu KKN a.s., především pak ta, vnichž auditoři uvádějí, co všechno se zdokumentace nemocnice vletech 2004—2005 ztratilo. Ale ztratilo se to doopravdy nebo se tyto dokumenty pouze nepodařilo dohledat, protože nahospodářském úseku nemocnice nastala krajem řízená personální obměna a není již pamětník archivace těchto dokumentů?

Panu hejtmanovi se však vsoučasné době hodí konstatování ztráty dokumentů. Je tedy docela možné, že vyšetřovatelé, zabývající se trestními oznámeními hejtmana Pavla, budou důslednější vpátrání po dokumentech a tím pádem i úspěšnější.

Hejtman Pavel se staví do role dobrotivého, který se snaží u auditorské společnosti KPMG dohodnout benevolenci k umožnění předání auditu orgánům KKN a.s., tedy představenstvu a dozorčí radě.

Proč ale za enormních 6,6 milionu Kč vůbec připustil nemožnost zveřejnění auditu veřejnosti?

Paradoxní je, že tento je určen pouze pro potřeby objednatele, tzn. Zastupitelstva kraje, konkrétně tedy jeho zastupitelům, ale vedoucí Zdravotního odboru pan Joža Lokajíček si jej odvezl na dovolenou kprostudování a teprve potom jej dal kdispozici hejtmanovi. Aspoň takto to pan hejtman prezentoval vtisku. Pan Lokajíček by ale podle smluvního ujednání sauditorskou firmou též neměl mít právo se s auditem seznámit.

Tak jak to, pane hejtmane, vlastně je? Proč dáváte audit k nahlédnutí ve své kanceláři a dále nechcete, aby se šířil? Jste právník, jak je možné, že sám tyto podmínky, ke kterým jste se tak nevýhodně upsal, porušujete?

My ostatní, máme úplně ta samá práva zvoleného zastupitele jako Vy, takže pokud je to podle Vás možné, můžeme my, 44 zbylých zastupitelů, taky s obsahem auditu, třeba i oproti podpisu, seznamovat veřejnost.

Pan hejtman mě již po několikáté nařknul zúdajného střetu zájmů vsouvislosti s(jak tvrdí on) nevýhodnou koupí hotelu Praha městskou společností na Božím Daru. Stejně jako jindy, i vtomto případě záměrně manipuluje sfakty a celou záležitost dovedně skandalizuje.

Skutečnost však skandální není a bude-li potřeba, opětovně uvedu celou věc na pravou míru, přestože jsem to již vmédiích dříve udělal.

Je zřejmé, že to však i nadále bude pro hejtmana vítaným evergreenem vpředvolebním období. Co kdyby však také veřejně vmédiích použil slova „čelí podezření“ u svých spolustraníků, ať již znašeho regionu nebo např. ze vzdálenějšího Brna? A že se urodilo… I z nedávnéminulosti však víme, že vtakovýchto případech strká ODS, včetně hejtmana Pavla, hlavu do písku a dělá jako by se jí to netýkalo.

Závěrem si dovolím malé konstatování, že případný neúspěch vpodzimních krajských volbách mne může připravit pouze o čas věnovaný záležitostem souvisejících smandátem zastupitele Karlovarského kraje. To je paradoxně pozitivní zjištění, na rozdíl od toho, co by čekalo vpřípadě neúspěchu hejtmana Pavla. A proto zřejmě nebude období do konání voleb nikterak klidné a naše Alternativa pro kraj bude muset ještě odrážet nejednu podlost zhejtmanské dílny.

Jan Horník, kandidát „Alternativy pro kraj“ do ZKK

3.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ilustrační foto.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení