VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U dárců krve zatím žádná krize nehrozí

Karlovy Vary — Vyjádření vedení KKN.

23.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Vedení Karlovarské krajské nemocnice, a.s., musí reagovat na článek uveřejněný v Karlovarském deníku dne 15.10.2008 pod názvem: „Dárců krve ubývá, podle Červeného kříže hrozí krize“.

Problematika dárcovství je velmi zodpovědná a důležitá oblast našeho zdravotnictví.

Vyžaduje mimořádný přístup a srdečné poděkování těm, kteří tuto zatím ničím nahraditelnou tekutinu pro záchranu lidských životů bezplatně darují. Musíme si na druhé straně uvědomit, že i zde je již delší čas prováděna regulace odběrů na většině transfuzních oddělení, jelikož nejde dělat velké zásoby, aby nedošlo k překročení jejich expirace (doby použitelnosti). To by bylo krajně nezodpovědné a doslova trestné. Potřeba odběru krve je také regulována podle potřebných krevních skupin. S krví by se v žádném případě nemělo obchodovat a odebírat ji za každou cenu. Transfuzní stanice již za léta své existence mají ověřenou potřebnou zásobu krve, kterou musí mít k dispozici. Přesto všude dochází někdy k situaci, že chybí např. určitá krevní skupina při hromadných dopravních nehodách apod.

V těchto mimořádných případech jsou pak v médiích vyzýváni dárci k mimořádným odběrům. Tak je to běžné v celé EU. Z výše uvedených důvodů jsou dárci oslovováni k odběrům podle potřeby a krevních skupin. Tvrzení zástupce ČČK, že pravidelně ubývají dárci a hrozí krize, neodpovídá skutečnosti.

Počet aktivních dárců na chebské transfuzní stanici je stabilní a dlouhodobý a pohybuje se kolem 1200. Úbytek dárců věkem a ze zdravotních důvodů je doplňován novými mladými dárci. Velice kladně hodnotíme aktivity Ing. Michaláka z chebské VŠE pod názvem: „Kýbl akademické krve“.

Tato akce jde však mimo chebský ČČK. Nevíme také, odkud bere pan Fletter informace, když na naše oddělení nechodí. Kritizované čekací doby jsou přiměřené počtu odběrů. Jen pro informaci uvádíme, že při počtu do 40 odběrů jsou obvykle hotovy do 9.00 hod. a při počtu 60–70 odběrů do 10.30 hod. Budovat další odběrové místo v nemocnici v Mariánských Lázních je dosti nezodpovědné a velmi náročné jak na personál, tak na vybavení. SÚKL má značné nároky na odběrové místo a není jasné, co pak bude personál dělat, když odebere krev a zaveze na zpracování do chebské nemocnice.

Muselo by to být odběrové místo s krevní bankou a to je o velkých finančních nákladech.

Možná, že by se mohl ČČK obrátit na některou z fakultních nemocnic, kde mají odběrový autobus, ten by přijel s personálem, který by odebral krev a odvezl ke zpracování do krevního centra.

Závěrem chceme říci, že se snažíme pro dárce vytvářet dobré prostředí a jsme velmi rádi, že k nám mají důvěru. I proto musí regulace a zavedený systém odběrů zůstat jako dosud.

Ing. Jan Ferenc, výkonný ředitel KKN, a.s.

23.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení