VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak naloží magistrát s pomocí IPRM?

Karlovy Vary — Vyjádření Petra Kulhánka, zastupitele města.

5.11.2008
SDÍLEJ:

Petr KulhánekFoto: DENÍK/Archiv KD

Je určitě dobře, že byla schválena smlouva o realizaci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM). Přinese městu čtyři sta dvacet milionů korun v následujících pěti letech na podporu financování projektů zejména v západní části města kolem Ohře a nové haly. Můžeme polemizovat nad tím, zda jde o investice s nejvyšší prioritou, bylo však nutné respektovat mantinely nastavené Regionálním operačním programem.

420 v budoucnu obdržených milionů je pouze pomoc, nikoliv dar. Je to 60 % celkové hodnoty investic. 40 %, přesně 273 milionů Kč, musí poskytnout město z vlastních zdrojů, a to ještě v ideálním případě, kdy všechny projekty budou administrovány bezchybně a všechny uznatelné náklady budou skutečně uznány.

Euforická prohlášení vedení města, operující se 420 miliony, obsahovala pouze A. Měla obsahovat i B — se spoluúčastí města se doposud v žádném rozpočtovém výhledu do budoucna nepracovalo, rozpočtový výhled již tak výrazně zatížený neuváženou skladbou financování nové haly dává prozatím jen velmi málo prostoru k tomu, najít každý rok dalších 55 milionů po dobu 5 let ke spolufinancování projektů IPRM. Pro zodpovědně sestavený, vyvážený rozpočet by to neznamenalo vážnější problém, pro ten karlovarský je to další silná rána do kýlu lodi. Mělo zaznít i C — realizované projekty s sebou ponesou provozní náklady, tím se však doposud zjevně nezabýval nikdo. Slova „moudrého hospodáře“ zazněla na jednání ZM z úst náměstka Keřky. Provozní náklady realizovaných projektů? To přece nebudeme řešit nyní, to budeme řešit, až se vyskytnou. A to už budou řešit jiní. Slova hodná stratéga a uvážlivého manažera, který má vizi.

V současné situaci, kdy už není moc co z městského majetku prodávat, na městskou pokladnu se valí splátky úvěru na halu, dofinancování jejího zázemí a následného provozu a řada oblastí a míst městské infrastruktury volá po urgentních investicích, je to už pomalu na nástup krizového manažera. Chlácholení se rostoucími příjmy není řešením.

Pomalá a kamenitá cesta zpět do černých čísel může podle mého názoru vést pouze přes:

• kvalifikované nastavení priorit (neexistuje to kvalifikované)
• uváženou, byť nekompromisní restrikci běžných výdajů (existuje pouze proklamativně, poté se vyrojí řada rozpočtových opatření s dodatečnou potřebou financí)
• podrobný přehled o finančních tocích a tím o racionálním účelovém vynakládání prostředků (existuje ideově a v přípravách)
• důsledné hledání možného financování z dotačních titulů všech úrovní a dalších alternativních zdrojů — těsnější spolupráce s místními podnikatelským i subjekty (dosud nedůsledné)

Postupným narovnáváním finančního hospodaření máme ještě nějakou naději vyhnout se situaci liberecké radnice (s obdobným břemenem financování nové haly), kterou už nemohlo zachránit nic jiného než emise dluhopisů. To by ovšem muselo znamenat obrat v myslích nebo přímo změnu v lidech. Nastavená linie vedení města však přehnaným optimismem asi nikoho nenaplňuje.

Petr Kulhánek, zastupitel

5.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení