VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na pohárek by šlo namalovat místo matrjošky i jiné věci...

Karlovy Vary — Vyjádření karlovarského občana Bohumila Šmída.

27.1.2009
SDÍLEJ:

Kvůli početným ruským turistům se znakem Karlovarského kraje stala matrjoška v podobě lázeňké konvičky.Foto: DENÍK

Žiji v Karlových Varech od svých šesti a půl let, to jest od roku 1945 (moje sestra se narodila v karlovarské nemocnici v roce 1945). V tomto období byly KV z 90% obývány občany německé národnosti. To mělo za následek, že jsem během krátké doby mluvil obstojně nemecky, neboť mí vrstevníci jinak nemluvili.

Na karlovarský pohárek by tedy bylo možné namalovat bavorský tuplák piva.

Po odsunu Němců se zde masivně objevil slovenský živel, rabující pohraničí, takže na karlovarském pohárku by to pro změnu slušelo míse s haluškami.

Tento stav skončil asi v roce 1953, kdy zde jednoznačně převládlo české obyvatelstvo a na pohárek by šlo namalovat pečenou husu.

V dnešní době je návštěvnost v Karlových Varech v tomto pořadí: 1) Němci, 2) Slováci, 3) Rusové.

A na pohárku je matrjoška? Byl jsem minulý týden v Plzni a v Táboře, hovořil s různými lidmi a mohu potvrdit, že se každý zeptal, co dělají Rusové v KV. Tento dotaz je vyvolán díky masivnímu, vůči Rusku negativnímu zpravodajství našich sdělovacích prostředků.

Osobně mě to uráží. Dá se velice snadno doložit, že bez ohromných ruských investic by se značná část města zřítila. Viz čtvrť od divadla k Richmondu, Stezka Jeana de Carro, nebo Zámecký vrch a ještě další budovy.

Pokud jde o ruské občany (turisty a lázeňské hosty), jsou zde vítáni již od počátku 18. století. Nechali si zde postavit krásný pravoslavný kostel, mají zde svůj konsulát. Buďme rádi za solventní hosty, kterými ruská klientela bezesporu je.

Pokud jde o obrázek matrjošky na karlovarském pohárku, považuji to za mírnou provokaci umělce. Na závěr uvedu pár investic z jiných zemí: Lázně I Židé, Národní dům Češi, hotel Thermal Arabové…

Bohumil Šmíd, Karlovy Vary

27.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení