VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prodej Lázní I není výprodej

KARLOVY VARY - Vyjádření hejtmana Karlovarského kraje.

19.6.2008
SDÍLEJ:

Josef Pavel, hejtman Karlovarského krajeFoto: DENÍK/Archiv KD

Považuji za nezbytné reagovat na článek „Lázně pokračují ve výprodeji svého historického dědictví“, který vyšel ve středečním Karlovarském deníku a zabýval se jednáním zastupitelstva města o nabídce kraje rekonstruovat nákladem tři čtvrtě miliardy korun chátrající objekt Lázní I, nazývaných též Císařské Lázně.

Kraj nabízí zřídit v Lázních I. především expozici Krajského muzea, umístit zde infocentrum, nebo například vybudovat kongresový a filmový sál s kapacitou 500 návštěvníků. Součástí projektu jsou i další prostory a také obnova okolí Lázní I.

Se zděšením jsem sledoval vystoupení karlovarských rádoby „patriotů“ Jiřího Kotka, Moniky Makkiehové a Jaroslava Růžičky, kteří vehementně kritizovali projekt kraje. Kdyby měli jinou koncepci zachování Lázní I., rád bych o ní diskutoval. Ale žádná jiná koncepce obnovy předložena nebyla, jediná jiná varianta byl prodej soukromému subjektu. Tito „patrioti“ krajský projekt obnovy Lázní I. nepodpořili.

V článku se píše, že město mohlo získat až 250 milionů korun, kdyby objekt prodalo soukromému zájemci. Je však naštěstí vždy na zvážení zastupitelů, zda upřednostní okamžitý zisk a podobnou dominantu města pro veřejnost navždy ztratí, nebo zda dají přednost zisku dlouhodobějšímu, spolupráci s čitelným a transparentním partnerem, jako je kraj, a především zachování veřejné funkce této památky.

Karlovarský kraj dokazuje i na mnohých jiných projektech, jak přistupuje k investicím do kultury. Z bývalé kasárenské jídelny vytvořil moderní krajskou knihovnu, která určitě nedělá ostudu ani kraji, ani krajskému městu. Připraven je projekt rekonstrukce Becherovy vily pro potřeby krajské Galerie umění a ještě letos se začne realizovat, stejně jako projekt depozitáře Krajského muzea, který vznikne v Chebu.

Oceňuji realistický pohled některých opozičních zastupitelů, například Petra Kulhánka, který uvedl, že pro Lázně I. je krajský projekt jedinou záchranou. Dokazují, že chápou svou zodpovědnost zastupitele i vůči budoucnosti, a že jim nejde právě o onen „výprodej městského majetku“, jak tvrdí článek ze středečního vydání Karlovarského deníku, ale také o to, k čemu a komu bude městský majetek sloužit.

Koneckonců – kraj jej přeci nikam neodstěhuje.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem zastupitelům města Karlovy Vary, a to jak z koaličních, tak i z opozičních klubů, kteří dali přednost obnově Lázní I. před prodejem této historické budovy a dominanty města neznámé italské společnosti. Dali přednost kulturnímu a veřejnému využití, které umožní mnohasetmilionová investice kraje do tohoto výjimečného objektu. Kraj na sebe vzal nemalou zodpovědnost za jeho budoucnost, a té hodlá dostát.

Ze své zkušenosti vím, že „každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán“. Stejně tak jsem byl napadán za rekonstrukci Městského divadla, nebo za vybudování okružní křižovatky na místě bývalého mostu 1. máje – ta nakonec posloužila jako zástupný důvod pro odvolání mého nástupce Petra Keřky z funkce primátora.

Ale věřím, že záchrana Lázní I. stejně jako již jmenované projekty prostě stojí za tu spoustu práce i nervů, a že nakonec budou úspěšnost těchto projektů hodnotit především občané.

Josef Pavel, hejtman Karlovarského kraje

19.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení