VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak je to s oceněním Lázní I a III

Karlovy Vary - Několik poznámek realitního experta Ing. I. Žikeše k posudkům Ing. O. Kodla na Lázně I a III (red. kráceno).

15.7.2008
SDÍLEJ:

Lázně III.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Cena pozemku – ta je vždy u takového objektu procentuální součástí výsledné ceny, která vychází právě z možných výnosů a predikce potřebných investic. Není tedy možné zvlášť ocenit pozemek cenou v místě obvyklou, protože pozemek je limitován stavbou na něm stojící, a tedy má zcela jinou cenu, než kdyby byl volný. Představte si, že na stejném pozemku stojí jednou obchodní centrum a jindy kostel. Má ten pozemek stále stejnou cenu, byť by byl na „lukrativním“ místě? Jistě mně dáte i jako laik za pravdu, že ne.

Investovalo-li město do objektu 50 mil. Kč, myslíte si, že jej o tyto peníze (jak tvrdí znalec) zhodnotilo? Zkuste do ojetého trabanta dát střechu ze zlata. Koupí si jej někdo o tuto vloženou investici dráž? Stejně je to v případě Lázní III. Pokud se do tohoto objektu investuje tak, že hlavní konstrukce zůstávají v dezolátním stavu, jsou tam věcná břemena (symfonický orchestr), dlouhodobá nájemní smlouva a výsledný výnos nekryje ani tyto investice, potom takový objekt je i za jednu korunu drahý.

Tato základní ekonomická úvaha, kterou se každý (podotýkám rozumný) investor řídí, je znalci a odhadci většinou pomíjena, neboť jsou ve vleku falešných představ o výlučnosti jimi oceňovaných nemovitostí.

Chybí jim totiž to základní a to je znalost zásad rozumného investování. Zde v Karlových Varech se tomu naučit nemohou, protože jediní investoři (snad chápete, které mám na mysli) zde svojí činností doslova zdevastovali uvažování o reálných cenách nejen komerčních objektů.

Co se týče ocenění Lázní I, obdivuji všechny ty „znalce“, kteří se suverenitou vyplývající z naivní nevědomosti házejí čísly 150, 250 etc. mil. Kč. Nikdo, zdůrazňuji nikdo v tomto státě není reálně schopen určit historickou cenu tohoto objektu. Není totiž žádné srovnání a jakákoliv částka je zavádějící.

Pro mne jakožto potenciálního investora, který peníze musí vydělat (ne „získat“), je zásadní fakt ten, jak mohus objektem naložit, kolik mne to bude stát a zda se mně investice v rozumném časovém horizontu vrátí.

A to u Lázní I nejde – striktní památková ochrana, investice 800 – 1.000 mil. Kč, výnos nula!

Ing. Ivan Žikeš

15.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení