VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slovo ke kultuře v Karlových Varech

KARLOVY VARY - Vyjádření Jiřiny Hochové, předsedkyně Sdružení přátel Karlovarského symfonického orchestru.

24.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv KSO

Je samozřejmé, že ke každému lázeňskému městu patří neodmyslitelně i nabídka určitého kulturního vyžití. Jen místních občanů v Karlových Varech se to až tak netýká. Žijí totiž v regionu s nejnižším průměrným platem, a tak si mnozí nemohli dopřát například návštěvu divadla, ve kterém nájemce Karel Heřmánek i přes velkorysoupatnácti milionovou dotaci zrušil předplatné a navýšil komerčně cenu vstupenek.

O to horší bylo slyšet v rozhlasové relaci „Jak se žije symfonickým orchestrům“, že i ten je zde hlavně pro turisty a lázeňské hosty, a protože je nutné navýšit příjmy, bude ředitel údajně dost drasticky redukovat počet předplatitelů na 35. Pokud je to skutečně v plánu, měli bychom připomenout, že KSO není komerční organizace, je dotován 23 miliony z peněz daňových poplatníků a jako příspěvková organizace má garantovány příjmy a platy. Spolu s tím má také závazek vyplývající z předpisů EU, že tyto dotace bude čerpat především pro místní obyvatelstvo! Karlovaráci podpořili orchestr, když působil ve špatně vytopeném sále s ještě horší akustikou v Lázních I. Mnozí z posluchačů vstoupili do Sdružení přátel KSO a iniciovali opravu a návrat orchestru do Dvořákova sálu. Sdružení hájilo orchestr před transformací, neboť výsledky takové změny viděli na nešťastném dění v Mariánských Lázních.

Jistě chápeme, že orchestr potřebuje navýšit příjmy, ale jsou i jiné cesty, jako např. výjezdy do zahraničí i hostování v ČR, koncertování v sálech s větší kapacitou sedadel, zvýšení počtu koncertů, nebo hledání více zdrojového financování. A jestliže má orchestr sloužit lázeňství, pak je na místě otázka, jak právě lázeňství podporuje místní kulturu. Součástí lázeňského poplatku byla v minulosti i taxa na hudbu. Nebylo by na místě, aby podnikatelé, kteří profitují z lázeňského města, přispívali také na jeho kulturu?

Snížení možnosti návštěv koncertů pro místní obyvatele je cesta, která možná vede k nejrychlejšímu zisku, ale současně cesta do pekel. Tak trochu ve smyslu občane plať, podporuj lázeňství, třeba na tebe něco zbude. Tato cesta vede i k přizpůsobení se úrovně masového publika, nevytváření obohacujících hodnot a způsobila by nenahraditelné škody pro hráče, jejichž repertoár by byl omezen, i pro posluchače.

Mgr. Jiřina Hochová, předsedkyně Sdružení přátel KSO

24.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení