VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpráva o hospodaření města

Boží Dar — Vyjádření Jana Horníka, senátora a starosty Božího Daru.

20.8.2008 1
SDÍLEJ:

Jan HorníkFoto: DENÍK/Archiv KD

V minulých dnech byla v souvislosti s předvolební aktivitou hejtmana Josefa Pavla prezentována v médiích jeho výzva k odstoupení senátora Horníka. Protože tato výzva byla částečně postavena i na zkreslených a nepravdivých informacích o hospodaření města Boží Dar, jsme povinováni svým 190 občanům i široké veřejnosti Karlovarského kraje, turistům i návštěvníkům našeho regionu podat pravdivou informaci o stavu našeho města.

Jelikož rozpočty města v 90. letech minulého století až do roku 2000 byly odkázány zejména na nízké daňové příjmy od státu, rozhodli tehdejší zastupitelé o založení společnosti Služby Boží Dar, s.r.o., z jejíž výdělečné činnosti by plynuly příjmy i do pokladny města.

V letech 2001 – 2007 odvedla tato společnost do rozpočtu města cca 103 milionů Kč, a to především ve formě nájmů, poplatků a ze svých hospodářských výsledků. Na začátku roku 2001 mělo město majetek v účetní výši 128 milionů Kč a ke konci roku 2007 ve výši 322 milionů (nárůst za 7 let hospodaření města o 194 milionů Kč).

Ani stát nepřišel zkrátka, obdržel z podnikání města Boží Dar za existenci společnosti na dani z právnických osob přes 15 milionů Kč a na sociální a zdravotní pojištění bylo zaplaceno také přes 15 milionů Kč. Aktuálně má společnost aktiva v nemovitém a movitém majetku ve výši 101 milionů Kč, úvěry ve výši 46 milionů Kč (z toho úvěr na koupi hotelu Praha 43 milionů Kč) a zaměstnává 37 osob, z čehož je 14 občanů města Boží Dar.

Za výčtem ekonomických údajů města i její společnosti je třeba vidět velké nasazení pracovního kolektivu a většiny zastupitelů, kteří se za necelé dva roky od svého zvolení sešli již na 36 jednáních zastupitelstva města, kde má pět aktivních zastupitelů minimální účast 81 %, na rozdíl od největších kritiků radnice, opozičních zastupitelů pana Chlada a pana Balcara (pan Balcar má jen 50 % účasti, a pan Chlad dokonce jen 42 % účasti).

Snaha získat do městské pokladny prostředky nad rámec daný přerozdělováním daní přináší následně i větší nasazení na jejich účelné vynaložení ve prospěch města, což znamená pro aktivní zastupitele a všechny zaměstnance města stovky hodin navíc oproti stavu, kdy by město nepodnikalo.

V každém případě publikované vyjádření zastupitele města Rudolfa Chlada, že není zastáncem podnikání Božího Daru, by město postavilo na úroveň Horské služby, kterou pan Chlad v Krušných horách reprezentuje, kdy v minulých letech vždy ke konci roku opakovaně přes média úpěnlivě žádal o peníze na platy záchranářů a provoz této organizace. Většina bývalých, ale i současných zastupitelů měla a má naštěstí názor, že by město naopak mělo volit aktivní přístup při získávání finančních prostředků do obecní pokladny.

I vyjádření druhého zastupitele města Jaroslava Balcara pro média, že společnost Služby Boží Dar, s.r.o., přímo komplikuje hospodaření města Boží Dar, je ve světle skutečných ekonomických výsledků pouze nepodloženým strašákem od člověka, který ve prospěch města zatím nic pozitivního neudělal.

Taková je tedy ve stručnosti holá realita o podnikatelských aktivitách města Boží Dar a jeho hospodaření.

Úsudek o tom, zdali bylo správné rozhodnutí o podnikání města Boží Dar, nebo ne, necháme na Vás, čtenářích.

Jan Horník, starosta Božího Daru

20.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Déčkaři své Divadelní putování zakončili v Jakubově

Karlovy Vary - Divadelní studio D3 rozšířilo své kočovné působení. Po legendárním Vagantu letos poprvé vyrazil na svou pouť DivPut, jinak známý také jako Divadelní putování.

Rytířům první příprava sedla, Vary přehráli 3:0

Kladno – Druhé přípravné utkání před sezonou hokejisté Kladna už zvládli. Nově rodící se tým se předvedl poprvé před sedmi stovkami vlastních diváků v dobrém světle a ještě na jaře extraligové Karlovy Vary přehrál 3:0. Závěr utkání sledoval i hvězdný majitel klubu Jaromír Jágr.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Cizinci na čtyřkolkách si s našimi zákony vůbec hlavu nelámali

Pernink, Karlovy Vary – Naprosto arogantně si počínalo pět řidičů čtyřkolek z Belgie, kteří si patrně přijeli do Karlovarského kraje zařádit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení