VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reakce: Regulace cen je překvapivá

Karlovy Vary: Reakce Taxicechu na zamýšlenou regulaci cen jízdného

13.1.2012 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník

Členové sdružení Taxicechu Karlovy Vary přijali oznámení magistrátu města o zamýšlené regulaci cen jízdného za velmi překvapivé.

Není to totiž tak dávno, kdy byla vyhláška o regulaci cen (která platila po řadu let) bývalým vedením magistrátu města – zrušena. Stalo se tak poté, kdy vedení magistrátu konečně uznalo oprávněné požadavky taxikářů, a ponechalo ceny jízdného na jejich vlastním uvážení. Důvody (pokud fakticky existují), které vedou současné vedení města k opětovnému zavedení regulace cen jízdného, jsou naprosto scestné. Od které doby naslouchá v České republice magistrát města jedné skupině podnikatelů, kteří si údajně stěžují na činnost druhé skupiny podnikatelů, se kterými nemají apriori nic společného, a bez jakéhokoliv soudního rozhodnutí je připraven svou regulační vyhláškou kritizovanou skupinu podnikatelů omezit ? Pokud by magistrát města pouze na základě těchto údajných stížností ( o jejichž existenci vážně pochybujeme ) vydal vyhlášku o regulaci cen jízdného, připustil by určitý precedens, a zanedlouho by musel řešit např. stížnosti koncesovaných řemeslníků, že v jedné restauraci stojí guláš 75.- Kč, v druhé 175.- Kč a že tedy žádají jednotné ceny. Bude magistrát města připraven regulovat restauratérům cenu guláše ?

V této souvislosti připomínáme, že podnikání je činnost, a to činnost soustavná, prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku. Již zde, tj. v ust. § 2 obchodního zákoníku, je zdůrazněna samostatnost podnikatele, tedy bezprostřednost a přímost jeho rozhodování. Jestliže si každý podnikatel vytváří k výkonu této činnosti podnik, pak o činnosti tohoto podniku je oprávněn ve smyslu citovaného ustanovení (i živnostenského zákona) rozhodovat tak, jak tomu bylo řečeno u podnikání. V okamžiku, kdy je tato svrchovanost narušena spolurozhodováním jiného subjektu (např. magistrátem města), pak se jedná o dílčí vyvlastnění podnikatele. Toto vyvlastnění není ani ve veřejném zájmu (taxislužba vůbec neplní ani úkoly základní dopravní obslužnosti, ani ostatní dopravní obslužnosti ve smyslu ust. §§ 19, 19a, 19b a 19c zákona o silniční dopravě) ani za náhradu. Naopak – cena služby ( a to je velmi důležité ) by byla regulována bez jakékoliv kompenzace ztrát.

Dále je nutné zdůraznit, že důvody pro vydání vyhlášky regulující ceny jízdného pro vozidla taxislužby jsou přesně stanovené zákonem. Mezi zcela konkrétní ustanovení zákona určitě nepatří údajné stížnosti jedné skupiny podnikatelů na druhou skupinu podnikatelů, jak uvádí primátor města pan Kulhánek. Členové Taxicechu shodně konstatují, že by připravovaná vyhláška setrvávala na totalitním pojetí svobody podnikání, nepřípustně by upravovala vlastnické a podnikatelské otázky, popírala nedotknutelnost vlastnictví a podstatu a smysl svobody podnikání v tomto druhu dopravy. Členové Taxicechu žádají magistrát města, aby od svého úmyslu k vydání obecně závazné vyhlášky regulující ceny jízdného pro vozidla taxislužby upustil, neboť v Karlových Varech nejsou naplněna zákonná kritéria, která by existenci předmětné vyhlášky podpořila.


Michal Svátek

13.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Jana Giričová-Šulcová.

Koncert podpoří obnovu zvonů v kostele v Rybářích

Dárců kostní dřeně nikdy nebude dost

Karlovarský kraj – Jedním ze stanovišť Západočeských dnů zdraví NEMOS, které se konají v sobotu 24. června v karlovarské Varyádě, bude určování krevních skupin a registr dárců kostní dřeně transfuzního oddělení Nemocnice Sokolov. 

Symfonický orchestr zakončil sezonu, ale ani v létě nebude mít volno

Karlovy Vary - Karlovarský symfonický orchestr dnes uzavře úspěšnou 182. sezonu koncertem Beethovena v Grandhotelu Ambassador Národní dům od 19:30. „Sezona dopadla velmi dobře. Návštěvnost byla poměrně vysoká," pochvaloval si ředitel KSO Petr Polívka.

Zažijte podchod jinak

Karlovy Vary - Galerie SUPERMARKETwc dnes zahájí od 15:00 akci Zažij podchod jinak! Akce bude probíhat za účelem oživení podchodů u galerie. Připravený je nabitý program plný zábavy, u které lidé můžou projevit svou kreativitu a přiučit se něčemu novému.

OTÁZKA PRO: Václava Lupínka, zakladatele iniciativy vedoucí k záchraně kostela

Kostel sv. Bartoloměje v obci Přílezy půl století chátral, nyní ožívá. Jakou akci tu pro jeho záchranu plánujete?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies