VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reakce: Regulace cen je překvapivá

Karlovy Vary: Reakce Taxicechu na zamýšlenou regulaci cen jízdného

13.1.2012 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník

Členové sdružení Taxicechu Karlovy Vary přijali oznámení magistrátu města o zamýšlené regulaci cen jízdného za velmi překvapivé.

Není to totiž tak dávno, kdy byla vyhláška o regulaci cen (která platila po řadu let) bývalým vedením magistrátu města – zrušena. Stalo se tak poté, kdy vedení magistrátu konečně uznalo oprávněné požadavky taxikářů, a ponechalo ceny jízdného na jejich vlastním uvážení. Důvody (pokud fakticky existují), které vedou současné vedení města k opětovnému zavedení regulace cen jízdného, jsou naprosto scestné. Od které doby naslouchá v České republice magistrát města jedné skupině podnikatelů, kteří si údajně stěžují na činnost druhé skupiny podnikatelů, se kterými nemají apriori nic společného, a bez jakéhokoliv soudního rozhodnutí je připraven svou regulační vyhláškou kritizovanou skupinu podnikatelů omezit ? Pokud by magistrát města pouze na základě těchto údajných stížností ( o jejichž existenci vážně pochybujeme ) vydal vyhlášku o regulaci cen jízdného, připustil by určitý precedens, a zanedlouho by musel řešit např. stížnosti koncesovaných řemeslníků, že v jedné restauraci stojí guláš 75.- Kč, v druhé 175.- Kč a že tedy žádají jednotné ceny. Bude magistrát města připraven regulovat restauratérům cenu guláše ?

V této souvislosti připomínáme, že podnikání je činnost, a to činnost soustavná, prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku. Již zde, tj. v ust. § 2 obchodního zákoníku, je zdůrazněna samostatnost podnikatele, tedy bezprostřednost a přímost jeho rozhodování. Jestliže si každý podnikatel vytváří k výkonu této činnosti podnik, pak o činnosti tohoto podniku je oprávněn ve smyslu citovaného ustanovení (i živnostenského zákona) rozhodovat tak, jak tomu bylo řečeno u podnikání. V okamžiku, kdy je tato svrchovanost narušena spolurozhodováním jiného subjektu (např. magistrátem města), pak se jedná o dílčí vyvlastnění podnikatele. Toto vyvlastnění není ani ve veřejném zájmu (taxislužba vůbec neplní ani úkoly základní dopravní obslužnosti, ani ostatní dopravní obslužnosti ve smyslu ust. §§ 19, 19a, 19b a 19c zákona o silniční dopravě) ani za náhradu. Naopak – cena služby ( a to je velmi důležité ) by byla regulována bez jakékoliv kompenzace ztrát.

Dále je nutné zdůraznit, že důvody pro vydání vyhlášky regulující ceny jízdného pro vozidla taxislužby jsou přesně stanovené zákonem. Mezi zcela konkrétní ustanovení zákona určitě nepatří údajné stížnosti jedné skupiny podnikatelů na druhou skupinu podnikatelů, jak uvádí primátor města pan Kulhánek. Členové Taxicechu shodně konstatují, že by připravovaná vyhláška setrvávala na totalitním pojetí svobody podnikání, nepřípustně by upravovala vlastnické a podnikatelské otázky, popírala nedotknutelnost vlastnictví a podstatu a smysl svobody podnikání v tomto druhu dopravy. Členové Taxicechu žádají magistrát města, aby od svého úmyslu k vydání obecně závazné vyhlášky regulující ceny jízdného pro vozidla taxislužby upustil, neboť v Karlových Varech nejsou naplněna zákonná kritéria, která by existenci předmětné vyhlášky podpořila.


Michal Svátek

13.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustraní foto.

Dostala chuť na sladké ve velkém

Sigma - Baník Sokolov 2:0
7

Baník v Olomouci bez bodu

FOTO: Hasiči nacvičovali, jak správně „nastartovat“ srdce

Toužim – Jak pomoci zraněnému člověku, kterému selže srdeční činnost? I s tím se musejí vypořádat hasiči.

Odvolejte jednatele KV Areny, žádá opozice

Karlovy Vary - Do ostrého sporu se kvůli KV Areně pustila opozice s vedením města.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Fotopast ho bude stát tři roky

Teplá – Ukradl fotopast i s paměťovou kartou a příslušenstvím.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies