VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Hybner: Kritikům meandr nevnucuji

Karlovy Vary – Vyjádření náměstka primátora města Tomáše Hybnera.

12.8.2010 13
SDÍLEJ:

Tomáš Hybner (ČSSD)Foto: DENÍK/Archiv

V minulých dnech se v médiích rozhořela diskuse, v níž se lidé více či méně seznámení se skutečnými fakty vyjadřovali k nově otevřenému a hojně navštěvovanému rekreačnímu areálu Rolava a k novému projektu, který se nalézá v meandru řeky Ohře v Tuhnicích. Hned na úvod je třeba poznamenat, že oba projekty jsou významnou měrou financovány z prostředků Evropské unie a tudíž pod přísným dohledem nakládání s finančními prostředky.

Na Rolavě proběhla právě před pár dny velmi podrobná kontrola a dopadla pro město jako investora dobře. Ze seznamu připomínek, které z kontroly vyplynuly, je jen jediná dlouhodobého rázu a všemi snadno pochopitelná – v části areálu není hotové zatravnění. A trávě poručit nikdo z nás neumí, vyroste do požadované kvality až příští sezonu. Se zbytkem připomínek jsme se z části již vypořádali – např. oprava konkrétní nefungující šatnové skříňky – nebo budou vyřešeny v následujících týdnech. Žádné stopy po nesprávném nakládání s prostředky velmi podrobná kontrola neodhalila, protože skutečně neexistují. Skvělou vizitkou pak pro nás je obrovský zájem o toto rekreační středisko, který je zřejmý každý den.

Snad ještě více než kritika areálu Rolavy mě však udivili „odborní“ kritici projektu meandru na řece Ohři. Nesmyslné a skutečně na naprostý amatérismus ukazující poznámky o tekutých píscích, chybějícím vybavení a nemožnosti areál užívat, je možno z velké části vyvrátit už jen samotným vysvětlením, co to onen „meandr“ vlastně je.

Oblíbená internetová encyklopedie Wikipedie praví, že se jedná o zákrut řeky, způsobený boční erozí – vymíláním břehů na jedné straně a usazováním na straně druhé. Meandry se vytvářejí v náplavových rovinách středních a dolních toků řek tam, kde se zpomaluje rychlost vodního toku a dochází k usazování unášeného materiálu. Volné meandry jsou charakteristické svou proměnlivostí, řeka neustále zvolna přemisťuje svůj tok.

Z této definice je snad všem jasné, že se jedná o využití přírodního a do značné míry „živého“ jevu, který je zajímavý právě svou specifičností. Je dokonce od začátku počítáno s tím, že při rozvodnění bude z velké části zatopen vodou. Právě proto jsou zde umístěny jen takové prvky a použity takové materiály, které rozvodněná Ohře nezničí, ani jimi nekontaminuje vodu v řece.

S ohledem na povodně zde neumisťujeme ani takové vybavení, které by mohlo být nebezpečné a sloužit třeba k ucpání průtoků pod mosty dále po proudu.

Kritikům, kteří mají z této lokality takové obavy, meandr na Ohři k využití volného času nevnucuji. Já osobně, a jak jsem v minulých dnech viděl, tak i stovky dalších Karlovaráků, se sem ale těším.

Tomáš Hybner, náměstek karlovarského primátora

12.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení