Skokem ze stožáru vysokého napětí chtěl ukončit život mladík v Sokolově. Drama, které se odehrálo v úterý odpoledne, ale nakonec skončilo šťastně. Policejnímu vyjednavači se podařilo nešťastného mladíka přesvědčit, aby neskočil.

Když na místo nedaleko tamní stanice technické kontroly dorazili policisté, hasiči a záchranáři, stačil muž vylézt asi do dvacetimetrové výšky. Policejní vyjednavač s ním debatoval dvě hodiny. V jednu chvíli ale všem zatrnulo. To když mladík začal lézt až na vrchol stožáru. Hrozilo totiž, že ho zasáhne elektrický proud. Znamenalo by to jistou smrt. Nakonec se ale rozhodl sestoupit zase o něco níže. „Na život si chtěl sáhnout kvůli rodinným důvodům,“ sdělila mluvčí krajské policie Andrea Kávová.

Bylo patrné, že dotyčný už ztrácí síly. Vylezli k němu proto dva hasiči. „Zajistili ho proti pádu,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Alena Ryvolová. Poté skončil v rukou zdravotníků.

V Karlovarském kraji se letos jedná už o několikátý pokus o sebevraždu. Některé bohužel šťastný konec nemají. Příkladem je z poslední doby případ mladé dívky, která žila v Karlových Varech. V minulém týdnu se rozhodla radikálně vyřešit své citové problémy, a skočila ze druhého patra domu v Západní ulici. Tragédii dnes připomínají hromady kytic na místě, kde dopadla na chodník.

„Sebevražedné pokusy se v zásadě dají rozdělit do dvou skupin. Na demonstrativní a dokonané. Sebevrah je v druhém případě natolik psychicky narušený, že u něj dochází k utlumení nejpřirozenějšího pudu, pudu sebezáchovy,“ uvedla psycholožka Zdeňka Papežová. Podle jejích slov může být jednání lidí v kritické situaci jak zkratovité, tak promyšlené. „Setkali jsme se s případy, že sebevrah svůj čin dlouhodobě připravoval. Většinou jde ale o momentální zkrat,“ vysvětlila Papežová.

Důvody k definitivnímu řešení ať už skutečných, či domnělých problémů, jsou podle psycholožky různé. „Může to být nešťastná láska, finanční problémy, rodinné trable… Výjimkou nejsou ani pokusy o vydírání. Řešila jsem například případ cizince, který chtěl před svou ženou skočit z komína jenom proto, že jej odmítala následovat do zahraničí,“ konstatovala Papežová.

Sebevrazi si myslí, že svým činem problémy vyřeší. To je ale podle psychologů mylná domněnka. „Problémy zůstávají. Navíc podobným činem nesmírně trpí lidé v nejbližším okolí sebevraha. Lidé, kteří jsou takříkajíc na dně, by měli vyhledat pomoc. Mohou to být přátelé, ale i odborníci na tuto problematiku. Většinou se podaří najít řešení vzniklé situace,“ dodala Papežová.

Petr Kozohorský, Jiří Drozdík