Více než čtyři sta z nich startovalo na šedesátikilometrové maratonské trati a prvenství mezi nimi si už potřetí za sebou vybojoval 32letý reprezentant České republiky Pavel Boudný v dresu MTB týmu České spořitelny.Závod, který před 15 lety založila a dodnes pořádá parta kamarádů z karlovarského sdružení cyklistů A.M.bike no limits, svým významem už dávno přerostl hranice okresu i kraje a stal se respektovanou a svým způsobem i kultovní součástí největšího seriálu horských kol Kolo pro život. Na rozdíl od jiných bikemaratonů, které se většinou odehrávají kdesi na horách daleko od civilizace, je ten karlovarský vysloveně městskou záležitostí – start přímo v obchodním centru Karlových Varů, trasy vedoucí převážně v karlovarských lázeňských lesích a cíl v městském přírodním parku Meandr Ohře.

Přitom nejde o žádnou „lacinou" projížďku, na šedesátikilometrové trase závodníci nastoupají skoro dva kilometry a jejich jezdeckou techniku prověří řada obtížných strmých stoupání, krkolomných sjezdů a také dva brody. Trasa má nyní přesně změřených 57 kilometrů a 300 metrů, s celkovým převýšením 1907 metrů. Zpestřením na této náročné, dynamické trati jsou nejenom místa s krásnými, místy až panoramatickými výhledy do okolní malebné krajiny, ale i dva brody, první přes Mlýnský potok u osady Peklo a druhý přes řeku Teplou u Gejzírparku. Přes všechny obtíže, či spíše právě kvůli nim, patří Karlovarský A.M.bikemaraton k těm, které každoročně přitahují bikery patřící k absolutní české špičce, a nejinak tomu bylo i letos.
Favoritem číslo jedna byl český reprezentant Pavel Boudný, který v dresu České spořitelny obhajoval svá vítězství z předchozích dvou let.

Lídr seriálu Kolo pro život, který z deseti doposud odejetých závodů pět vyhrál (včetně 115 km dlouhého Drásala), dvakrát byl druhý a jednou třetí, své dominantní postavení potvrdil i tentokrát. Dobré dvě třetiny trati jezdil ve vedoucí čtyřčlenné skupině se Strožem, Fojtíkem a Ulmanem, která měla na mezičase zhruba v polovině trati na zbytek pelotonu už dvouminutový náskok, v závěru závodu pak dokázal ještě zrychlit a v cíli měl na druhého Strože k dobru téměř minutu.

Obtíže závodu dokládá i slušná „úmrtnost". Ze 427 mužů a žen na startovní listině bylo v cíli klasifikováno jen 323 mužů a 28 žen. Byla mezi nimi i řada závodníků z Karlovarska a někteří z nich se dokázali prosadit i do popředí výsledkových listin. Nejúspěšnější byli Filip Eberl, který v dresu profesionálního Silvini Cycling Teamu obsadil vynikající 6. místo, a Ladislav Fabišovský v dresu Sweep Cycling, který před sebe pustil jen devět „eliťáků" a na 10. místě absolutního pořadí vyhrál kategorii mužů. A ještě jedna medaile zůstala ve Varech. Postaral se o ni veterán lázeňské cyklistiky Karel Rouča svým třetím místem v kategorii mužů nad 60 let (cílem jich projelo 14!).

Karlovarský A.M.bikemaraton ( 57 km), muži: 1. Pavel Boudný (Česká spořitelna – Specialized MTB) 2:10:35, 2. Jan Strož (IVAR CS – Author Team) 1:20:18, 3. Jan Fojtík (Symbio+ Cannondale) 2:11:55, 4. Matouš Ulman (Česká spořitelna – Specialized MTB) 2:14:45, 5. Václav Ježek (IVAR CS – Author Team) 2:17:00, 6. Filip Eberl (Silvini Cycling Team) 2:17:03 – 10. Ladislav Fabišovský (Sweep Cycling) 2:20:11.8 (1. nad 30), 57. Martin Szewieczek (Silvini Cycling Team) 2:41:01 (10. do 29), 72. Roman Chlup (Tukan bike team) 2:45:39 (12. nad 40), 90. Zdeněk Lidický (Slavia KV) 2:49:59 (4. nad 50) – 141. Karel Rouča (Slavia KV) 3:04:43 (3. nad 60); ženy: 1. Zuzana Neckářová (Alltraining.cz – Lawi) 2:43:04, 2. Anna Šmídová (Nilfisk ALTO pro cycling team) 2:45:48, 3. Hana Ježková (GT Bikeplac Opportunity) 2:49:16 – 9. Dana Kopecká (Team Bike Březová) 3:13:28 (4. nad 30).