VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ádié, karlovarský 'Lázeňáku'?

Karlovy Vary – Vyjádření Miroslava Hrona, bývalého předsedy šermířského oddílu Lokomotivy Karlovy Vary.

29.10.2010
SDÍLEJ:

Miroslav HronFoto: DENÍK/Archiv KD

V sobotu 16. října pořádala Lokomotiva Karlovy Vary už 42. ročník mezinárodního šermířského turnaje v kordu mužů pod tradičním názvem Lázeňský pohár. V novinových zprávách o jeho konání se též objevila informace, že příští rok bude možná vhodnější uspořádat turnaj v jiném městě. Podle mínění předsedy oddílu Lokomotivy Karlovy Vary nejsou pro takový turnaj v Karlových Varech adekvátní prostory.

Dlouho jsem váhal, zda na tuto skutečnost nějak reagovat. Snad se oprávněně mohu pokládat za kompetentního k vyslovení názoru na tuto uvažovanou změnu. Stál jsem totiž v roce 1969 u zrodu prvního ročníku a naposled jsem se na organizaci této akce podílel v roce 2005.

Jak se dařilo zajišťovat stále kvalitnější zahraniční účast (plus kompletní domácí špičku), zvyšovaly se též nároky na místo konání. A že těch míst nebylo málo! Jen pro ilustraci (a bez chronologie): Keramická škola v Rybářích (tělocvična + dvě vyklizené třídy), Slavnostní sál GH Pupp, Pedagogická škola v Drahovicích (dvě tělocvičny), šermírna Lokomotivy Karlovy Vary (+ dvě tělocvičny ZDŠ na Růžovém Vrchu) a hala AC Start na stadionu Závodu míru. Jistě se dal všude najít nějaký nedostatek, ale nevzpomínám si, že bych se u některého z těchto míst setkal s nějakou negativní reakcí. A to zde startovali členové reprezentačních družstev šermířských velmocí Německa, Polska a Maďarska.

Nejvíce mě překvapilo, že se úvaha o pořádání „Lázeňáku“ mimo Karlovy Vary zrodila po dokončení už druhé rekonstrukce šermírny na Růžovém Vrchu (která následovala krátce po dokončení té první, velice kvalitní). Zdůvodněná byla také tím, že umožní pořádání větších a lepších turnajů. Byla tedy vůbec nutná?

Při zachování kontinuity názvu mě pro případné stěhování napadají pouze dvě místa – Mariánské nebo Františkovy Lázně. Pořádat turnaj v Praze si nedovedu dost dobře představit. Dojde- li ke stěhování této nejstarší šermířské soutěže v Karlových Varech do Prahy, pokládám ji za navždy ztracenou. Uváděná zdůvodnění přesunu mi připadají spíše jako (zamlžená) snaha o zbavení se obtížného dědictví. Ano, pořádání „Lázeňáku“ bylo náročné vždy, nikdy mě ale nenapadla myšlenka zbavit se ho.

Miroslav Hron, čestný člen Českého šermířského svazu

Autor článku byl v letech 1955–2006 předsedou oddílu šermu Lokomotivy Karlovy Vary.

Místo události:
29.10.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení