VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do ostrovského Atlantisu se sjely těžké váhy

Ostrov - „Během jednoho závodu nazvedáme několik tun. Jinak se dá i říci, co disciplína, to jedna a více tun,“ říká „chodící tank“ František Bauer

14.6.2011
SDÍLEJ:

Devět borců z celé republiky soutěžilo v sobotu v Ostrově o titul Nejsilnějšího muže Ostrova, memoriálu Karla Kunze. Vítězem se stal takřka místní silák František Bauer.Foto: Deník/ Petr Kozohorský

Závody s velikou tradicí. I tak se dá popsat již 13. ročník klání O nejsilnějšího muže Ostrova. Poprvé byl tento souboj titánů zařazen do poháru Český strongman amater. Po celodenním zápolení nakonec vyhrál František Bauer, který je jinak vysloužilý hokejista. Stále aktivní hokejbalista a k tomu ještě řezník a uzenář, jak má být. Prostě takový malý drobeček, který má obvod bicepsu jako běžný smrtelník nohu a samotnou dolní končetinu jako normální člověk tělo. Pokud se zaměříme na hrudník, tak by ho snad dokázala obejmout pouze Saxana z pohádky Dívka na koštěti.

Františku, přibližte, prosím, čtenářům, jaký je to vůbec závod…
Klání O nejsilnějšího muže Ostrova se konalo již potřinácté a letos bylo poprvé zařazené do celorepublikového poháru Český strongman amater. Takže jsme zápolili i o body do celkového hodnocení strongmanů.

Kdo je to strongman?
To jsou silní muži, kteří přemisťují, tahají nepřirozená břemena s nadměrnou váhou.

Jaké jsou disciplíny a buďte, prosím, konkrétní. Co všechno jste v Ostrově zvedali?
Celkem jsme měli pět disciplín. První bylo držení automobilů na čas v rozpažení. Tyto vozy byly na šikmých plošinách a samozřemě byly odbržděné. Další byl kruh barbara Conana. Tady jsme chodili dokola se závažím dvě stě kilogramů. Následovalo zvedání klády nad hlavu, kláda měla něco přes metrák. Jako čtvrtou disciplínu zvolili pořadatelé tahání auta ve formě trakaře. Vezli jsme na rampě trabanta. A pátá byla složená z několika odvětví.

Z čeho se pátá disciplína skládala?
Byly to tři soutěže v jedné. Jednalo se o převracení pneumatiky. Následovala hrazda o váze 270 kilogramů, kterou jsme nesli na zádech 15 metrů, a schody síly. Tady jsme zvedali 130 a 140 kilogramů.

Pokud bychom měli sečíst veškerou váhu, kterou jste nazvedal, kolik by to bylo? Asi nemá cenu se bavit o metrických centech, ale o tunách…
Ano, dá se to brát na tuny. Pokud vezmeme samotnou disciplínu s kládou, tak tu jsem zvedl nad hlavu devětkrát. Takže jenom na tom to byla necelá tuna.

Součástí poslední disciplíny je otáčení pneumatiky. Gumu vymění u auta každý, ale tahle byla přece jen o trošku větší. Byla „jenom“ z Caterpillaru…
Pneumatika, kterou jsme měli v Ostrově, nevážila deset deka, ale 450 kilogramů a museli jsme ji třikrát otočit neboli položenou zvednout, postavit a převalit. Třikrát. Takže to byly další tuny, které nám prošly rukama.

Vy se zabýváte posilováním a zvedáním břemen už delší dobu. Jak dlouho to děláte? Ještě nedávno jste byl hokejistou a stále koketujete s hokejbalem…
Všechno začalo obyčejným hecováním v posilovně. S klukama jsme si řekli, že už zvedáme veliké váhy, takže bychom si mohli dát soutěž jen tak mezi sebou. Vygradovalo to tím, že závodím za amatéry strongmany.

Jak dlouho už závodíte?
Třetím rokem.

Několikrát jste se zúčastnil soutěže O nejsilnějšího muže Ostrova. Jezdíte i někam jinam?
Cestuji po celé České republice. Minulý týden jsem byl v Litomyšli. Teď v Ostrově a za čtrnáct dní mě čeká, v uvozovkách, výlet do Kutné Hory. Podle informací, které se ke mně donesly, se chystají i závody na Slovensku.

Jak si momentálně stojíte v celkovém hodnocení strongmanů amatérů?
Po dvou závodech bych měl být na druhém místě, ale nejsem si stoprocentně jistý. Neznám ještě přesně výsledky.

Autor: Jan Čech

14.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení