VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarská dostihová sezóna se pomalu, ale jistě blíží

Karlovy Vary – Jezdectví je jedním z nejstarších sportů, který se v Karlových Varech po staletí těší neutuchající oblibě. Jezdecká škola zde fungovala již v roce 1893. Tedy přesně před 120 lety.

12.6.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Marcela Klingorová

Jen o několik málo let později dostala myšlenka vybudování závodní dostihové dráhy reálnou podobu. Zcela jistě ne pouze zásluhou lázeňských hostů, jejichž rozmarům musel být přizpůsobený tehdejší společenský život pulsujícího města.¨Karlovarské dostihové závodiště, díky jedinečným secesním tribunám dodnes dýchající atmosférou časů dávno minulých, vstupuje do své 114. sezóny. Nepříjemnosti, které v loňském roce donutily pořadatele snížit celkový počet mítinků o dva, by se s největší pravděpodobností neměly opakovat. I přesto, že letošní plány narušily červnové povodně, které se velkým územím Čech prohnaly. Ušetřeno nebylo ani zdejší závodiště, a první dostihový den musel být přeložený na červencový termín. Pro příznivce rychlých koní, napětí a zábavy je připraveno pět dostihových dní.

Dříve než se otevřou brány závodiště při úvodním dostihovém dni, pojďme si ve zkratce připomenout zajímavosti sezony uplynulé. Ta byla zahájena první červencový den festivalovým mítinkem, který byl velice dobře obsazený jak počtem koní, tak účastníky prezentace filmu Váňa. Příjemné sportovní odpoledne v areálu strávila třicetičlenná delegace herců a osobností z filmové branže, mezi nimiž nechyběl Jiří Bartoška, Michael Kocáb nebo Michal Horáček. Ve stejně váženém pojetí proběhlo také druhé dostihové odpoledne. Vedle historicky ceněné Lázeňské míle bylo obohacené o Cenu města Karlovy Vary, do které poslal trenér Šavujev tři koně světového kalibru! Pro Mikhaila Glinku, Dux Scholara a Green Destinyho, kteří podle předpokladů obsadili první tři místa v cíli, se jednalo o přípravný start k dalším výjezdům na hodnotné mezinárodní mítinky do Baden Badenu a Longchamp.
Srpnovou Cenou Masise, dostihem vyhrazeným nejmladšímu ročníku, měla sezóna kvůli původně ohlášeným komplikacím skončit. Karel Holoubek, město Karlovy Vary, sponzoři, majitelé dostihových stájí a Jockey Club ČR se nakonec zasloužili o jeden dostihový mítink navíc.

Původně zrušená Karlovarská dvojnásobná míle, svým významem ojedinělý tuzemský dostih určený ultravytrvalcům, se tím mohla stát vrcholem zářijového Svatováclavského dne. Rovněž letos bude zářijový státní svátek věnovaný dostihům. Svatováclavský mítink se uskuteční jako Cena zimní královny. Jeden z nejdůležitějších dostihů pro nejlepší dvouleté klisny se kdysi zrodil v K.Varech, ale poté měl několik desítek let vynucenou přestávku a konal se na jiných závodištích. Na kvalitní dvorskou dráhu, která je šetrná ke koňským nožkám, se vrací na přání trenérů a majitelů. Velký podíl, a ne pouze finanční (dotace 100 tisíc korun), má na comebacku Český svaz chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní. Není snadné označit nějaký mítink z pětice připravených jako vrchol letošní sezóny.

O kvalitách a chovatelském významu Lázeňské míle (4.8.), stále populárnější Ceny města Karlovy Vary (4.8.) i Ceny Masise (18.8.) bylo napsáno již mnohé. Specifická Letní cena klisen 30. června bude součástí festivalového mítinku, jehož největším magnetem se stane Dostihový pohár Josefa Váni. Překážkový dostih dlouhý 4.200 m, určený čtyřletým a starším koním, patří do Listed kategorie. Je dotován rovným milionem korun a slibuje mimořádně kvalitní startovní pole s mezinárodními účastníky. Na startu by neměli chybět italští či němečtí koně. O uspořádání dostihu takového významu se zasloužil producent Jaroslav Bouček. Majitel dvojnásobné vítězky Velké pardubické, populární bělky Sixteen, zajistí také účast herců na nedělním festivalovém mítinku. Účastníky vrcholů prvního karlovarského dostihového dne i jejich teoretické šance na vítězství přiblížíme čtenářům v nejbližších dnech.
Dostihové dny na závodišti v Karlových Varech:
30. června: Festivalový den – Dostihový pohár Josefa Váni (Steeplechase, Listed, 4200 m) a Letní cena klisen (II.kat., 2000 m), 5 rovinových a 2 překážkové dostihy
7. července: Karlovarská dvojnásobná míle (II.kat., 3200 m)
4. srpna: Cena města K.Vary a Lázeňská míle
18. srpna: Cena Masise
28. září: Svatováclavská cena zimní královny                                                                       Marcela Klingorová

Autor: Redakce

12.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V Karlovarském kraji vznikly nové obchvaty. Dálnice ale nadále chybí

Šermíř karlovarské Lokomotivy Martin Rubeš opět zazářil.

Češi ovládli mistrovství Evropy U23 v šermu, zásluhu na tom má i varský Martin Rubeš

Zábava pro všechny. To je Loketské kulturní léto

Loket – Letošní kulturní sezona v amfiteátru pod hradem v Lokti bude bohatá, žánrově pestrá, na své si přijdou všechny generace. V programu jsou pravidelné akce, na které jsou návštěvníci zvyklí, i řada novinek.

S lety do Düsseldorfu je problém. Chybějí pasažéři

Karlovarský kraj – Už čtyři letecké linky do Düsseldorfu musely být zrušeny a letadla z karlovarského letiště tak neodletěla. Novinka, od níž si Karlovarský kraj i Karlovy Vary slibovaly nové návštěvníky města a regionu, očekávání zatím nenaplnila.

Uklidit, opravit, vyleštit. Sezona je tady

Karlovy Vary – Zahájení lázeňské sezony se blíží. Ulice v centru jsou plné pracovníků správ lázeňských parků, léčivých zdrojů a kolonád a magistrátu a opravují a uklízí každý kout.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies