VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarskou dvojnásobnou míli vyhrála Winsome Honey

Karlovy Vary – Karlovarská dvojnásobná míle byla výjimečná hned z několika hledisek. Nejprve byla pořadatelem z dostihového kalendáře vyškrtnutá, nakonec se pod záštitou Jockey Clubu ČR konala.

1.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Marcela Klingorová

84. ročník specifického dostihu byl bohužel poznamenán nezájmem z řad karlovarských firem a navíc se po vynucené změně propozic neběžel jako tradiční handicapový test. Ke slovu se dostal v netradičním zářijovém termínu. Navíc svátečním. Proto letošní Karlovarská dvojnásobná míle, jeden z historicky nejstarších dostihů pořádaných na zdejším závodišti, obdržela přívlastek Svatováclavská.

Další zvláštností bylo pojetí celého mítinku. Odehrál se ve znamení vzpomínek, jubileí i piety za nedávno zesnulého legendárního žokeje Karla Havelku. Patnáctinásobného šampióna na rovinách i překážkách, pokořitele více než 550 dostihů včetně Čs. derby 1955 s Masisem. Svému Blackandgreen na dálku marně fandil páteční oslavenec Václav Neckář. Hnědý valach doběhl šestý.

Vrchol sluncem zalitého odpoledne ovládla podobně jako při svém poslední účinkování svěřenkyně trenéra Harryho Petrlíka Winsome Honey vedená žokejem Jánem Havlíkem. Hlídala si na čele cválající Pearl Jeane (nakonec čtvrtá), v cílové rovince si zrychlením nastřádala náskok, který nedokázal pozdním finišem zlikvidovat nakonec druhý Innsbruck (ž. R. Koplík). Třetím místem naznačila vzestup výkonnosti Sonador (ž. J. Verner). Tabulový doběh uzavřel nejvýše zatížený Flame Vario (ž. J. Šafář). Šestým místem zklamal favorizovaný Robinson (ž. V. Korečková), jenž porazil pouze odchovance šejka Agy Khana Daliyniho (ž. K. P. Pattinson) a Katchabu se zdravotně indisponovaným jezdcem Laubem v sedle.

Vytrvalci vládli většině rámcových rovinových dostihů. V Ceně Jockey Clubu ČR (III. kat., 2.000 m) ukázala neobyčejně bojovné srdíčko někdejší pardubická Zimní královna Matter for Love (ž. P. Foret), která o necelou délku porazila nejenom Saryarku (ž. V. Korečková), ale zejména z dvojkových klání zkušenou Lailah (žk. M. Mach).

Na stejně dlouhé trati se běžela do páté kategorie spadající Cena spol. Jan Becher, Karlovarská Becherovka, a.s., ve které se prosadil Farditt (O. Velek), který završil hattrick pro trenéra Tomáše Váňu. Tříletý hnědák navázal na triumf Ketty (ž. J. Šafář) ve čtyřkové mílové Ceně šlechtitelů Selgen, která porazila Noble Foxe (ž. J. Pavlíček) a Quirly (ž. J. Chaloupka).

Další tři dostihy se uskutečnily ve znamení memoriálů věnovaných osobnostem, které jsou úzce spojené s jezdeckým a dostihovým sportem na Karlovarsku. Memoriál Františka Podpěry (IV. kat., 2.400 m) byl věnován muži, jehož zásluhou nezmizelo závodiště z mapy města. Mělo být zastavěno, rozparcelováno na zahrádky a přebudováno na motokrosovou dráhu. Tak jak si to představovali vysocí činovníci někdejšího MNV. Vítězem se stal pro již zmiňovaného trenéra T. Váňu Drácula (ž. Šafář), jenž o půl délky na druhé místo odsunul Chrissia (žk. Mach) a Alaafa (am. H. Pejšková).

Memoriál Rudolfa Nachtigala (IV.kat.,1.400 m) připomenul další osobnost, která se v polovině 80. let výrazně zasloužila o velké úpravy areálu. Patří k nim vybudování cílové věže a pískové tréninkové dráhy nebo zrenovování vážnice a stájí. Napínavý souboj předvedla dvojice Primus Pastoralus (ž. V. Korečková) a Adina (ž. J. Chaloupka). Druhé jmenované chybělo k vítězství jen několik málo centimetrů.

S trojnásobným účastníkem Velké pardubické, zaměstnancem slovenského motěšického hřebčince, který v srpnu 1968 do Karlových Varů přijel s koňmi na dostihy, ale nakonec zde nadobro zakotvil, byl spojený Memoriál Luboše Israela (IV.kat., 3.700 m). Za Martina Laubeho narychlo zaskakující Michal Kubík se mohl radovat z lehkého prvenství ryzáka Step Dancer před Perfect Mate (J. Kocman) a Flame Risk (L. Šimůnek).

U příležitosti letošní vydařené karlovarské derniéry si dovolím zdůraznit ještě jedno výročí. Přesně před 40 lety si Ivan Janatka do kroniky zapsal zlatým písmem svůj nejúspěšnější den v dvojroli jezdce a trenéra. V Pardubicích vyhrál jeho svěřenec Metropol v mezinárodní konkurenci proutěné překážky, Felicia byla druhá v Mem. kpt. Poplera, v samotné Velké pardubické skončil Diviš s jezdcem Kasalem pátý a Ivan s Mambo šestý.

(klin)

Autor: Redakce

1.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení