VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarská dostihová sezona klepe na dveře

Karlovy Vary – Letošní sezona s magickým číslem 111 odstartuje již 24. dubna.

11.4.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: GetPhoto/Martin Sidorják

Karlovarské dostihové závodiště loni oslavilo krásných 110 let. Ale nechybělo mnoho k tomu, aby se přesně před 100 lety zajímavá historie druhého nejstaršího závodiště v Čechách kvůli tehdy vzniklým problémům záhy přestala psát.

Naštěstí byl osud k malebnému areálu, který se jako jediný u nás může pyšnit původní secesní tribunou, milosrdný. Jinak by se Karlovy Vary před dvaceti lety nestaly díky bezkonkurenčně největšímu počtu mítinků (bylo jich plných 16) středobodem dostihového mikrosvěta.

V tomto karlovarském „mega roce“ pořadatelé ke svému stávajícímu programu převzali od centrálního závodiště ve Velké Chuchli většinu důležitých klání (mj. Cenu prezidenta, St.Leger, Svatováclavskou cenu, Velkou cenu Prahy, Velkou cenu turfu a Velkou cenu Čs. rozhlasu) a své bohaté zkušenosti naplno zúročil nejúspěšnější žokej minulého století Vlastimil Smolík. Šampion šampionů triumfoval v Ceně zimního favorita i Gerschově memoriálu s hřebcem Lykeionem a s Wichitou v Ceně zimní královny a Ceně Masise.

Neobyčejná sportovní událost, která zůstane navždy zaznamenaná v historických kronikách, se na dvorském závodišti udála přesně před patnácti lety. V deštivém červnovém nedělním odpoledni na mimořádně hluboké půdě v Českém derby zvítězil s rekordním náskokem patnácti délek kůň českého chovu Regulus v sedle s Liborem Šindarem. Nejdůležitější výkonnostní zkouška v životě plnokrevníka v lázeňské metropoli slavila svoji premiéru (a do dnešního data zároveň derniéru).

Před pěti lety se po dlouhé odmlce na závodiště vrátily atraktivní překážkové dostihy, uvnitř dráhy byla pro větší pohodlí koní i jezdců dokončena bezpečnostní bariéra a vybudování jedinečného podchodu výrazně usnadnilo koním přechod ze stájí v místě rušné silnice. Úsilí provozovatelů závodiště přineslo své ovoce – na měkkém travnatém oválu se představily dvě čtyřnohé veličiny. Nejlepší rovinový kůň v českém tréninku Darsalam, který si svými brilantními výkony zasloužený respekt vydobyl daleko za hranicemi, i bělouš Scyris, ve své době nejrychlejší plnokrevník v republice, splnili role horkých favoritů a bez zaváhání dominovali v Ceně města Karlovy Vary a v Zářijové ceně.

Jestli si také letos na nejzápadnější tuzemské závodiště najdou cestu ušlechtilí plnokrevníci po vzoru hvězd nedávné minulosti, se dozvíme za několik málo dní. Letošní sezona s magickým číslem 111 odstartuje již 24. dubna a to se již počtvrté do Dvorů vrátí evropští šlechtici. Po měsíční přestávce se dění na závodiště vrátí v podobě 82. ročníku Karlovarské dvojnásobné míle, specifického supervytrvaleckého dostihu, v němž ponesou startující koně rozdílné hmotnostní zatížení a tím také relativně stejnou šanci na vítězství. První červencovou neděli se v Letní ceně klisen, vrcholu dostihového odpoledne s vůbec největším počtem dostihů (8), představí zástupkyně něžného pohlaví, kterým unikla možnost startovat v samotném vrcholu sezony, tedy v Českém derby, a tím bude kvalita dostihu zcela jistě zaručena.

Z chovatelského a výkonnostního pohledu karlovarská sezona vyvrcholí 18. července Lázeňskou mílí, prestižním dostihem, jehož historie sahá do 30.let minulého století. Srpnový program zahájí Cena města Karlovy Vary, uváděná s přívlastkem Memoriál Josefa Dolejšího. Vzpomínku na vynikajícího žokeje, který svou kariéru začínal právě ve dvorských stájích, připomene stejně jako v letech předešlých jeho manželka Alena, která bude vítězům hlavního dostihu předávat čestné ceny. Sezonu ukončí v polovině srpna do první kategorie znovu se navrátivší Cena Masise, kterou můžeme považovat za první důležité klání nejmladšího ročníku, do kterého jsou hlášeni elitní čtyřnozí atleti, od nichž trenéři a majitelé v budoucnu očekávají ty nejlepší výkony.

Pozvánku na první dostihový den letošní karlovarské sezony, za jejíž propagaci a kladný přístup k dostihům si od novinářů přítomných na tiskové konferenci v Praze, na které byli přítomni zástupci čtyř největších závodišť (Praha Chuchle, K.Vary, Most a Pardubice), vysloužil pan Karel Holoubek veřejnou pochvalu, včetně tipů na vítěze přineseme v příštích dnech.

Marcela Klingorová

Termíny dostihových dní

24. dubna: od 10.00 hod – Dostihový den Evropské šlechty (6 rovinových dostihů, dostih šlechty a přehlídka klobouků).
20. června: od 14.00 hod – Karlovarská dvojnásobná míle (6 rovinových a 1 překážkový dostih).
4. července: od 14.00 hod – Letní cena klisen (6 rovinových a 2 překážkové dostihy).
18. července: od 14.00 hod – Lázeňská míle (7 rovinových dostihů).
1. srpna: od 14.00 hod – Cena města Karlovy Vary (5 rovinových a 2 překážkové dostihy).
15. srpna: od 14.00 hod – Cena Masise (7 rovinových dostihů).

11.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení