Stříbro z Evropského poháru kadetů zařadilo Martina Rubeše do evropské špičky

Karlovy Vary – „Trénovat vlastního syna je velice náročné, víc pro mého kluka než pro mne samotného,“ říká trenér šermířů Lokomotivy Karlovy Vary Martin Rubeš starší.

27.3.2012

Martin Rubeš mladšíFoto: Archiv oddílu

Po dlouhé době má český šerm zastoupení v absolutní evropské špičce. Svými výkony se o to postaral letos 16letý kordista Lokomotivy Karlovy Vary Martin Rubeš, který v konečném pořadí Evropského poháru kadetů 2011/12 skončil na vynikajícím druhém místě. V rozhovoru Deníku přibližuje úroveň soutěže šéftrenér šermířů karlovarské Lokomotivy Martin Rubeš starší.

Kolik vlastně váží tohle stříbro?
Evropský pohár byl založen před pěti lety a je nejprestižnější dlouhodobou soutěží mladých šermířů na starém kontinentu. Je určený klukům a děvčatům do 17 let a je velice populární. Průměrná účast na jednotlivých turnajích se pohybuje kolem dvou stovek startujících, a to jak kadetů, tak kadetek, ale jsou také turnaje, na kterých se jich sejdou více než čtyři stovky. V právě uzavřeném ročníku 2011/12 bodovalo celkem 627 kadetů, z toho tucet z České republiky, a prošermovat se takovou konkurencí na druhé místo je nesmírně těžké. Martinovo druhé místo je vůbec nejlepším umístěním českého šermíře v téhle soutěži za celou dobu její existence.

Jak dlouhá byla cesta k takovému triumfu?
Vychovat špičkového šermíře určitě není práce na rok či dva, v případě Martina to trvalo sedm let. Poprvé se na planši objevil v dubnu 2005 na turnaji v Litoměřicích, kde skončil na posledním, 34. místě, ale už za dva roky vybojoval bronzovou medaili na mistrovství republiky, v roce 2009 získal svůj první mistrovský titul v kategorii mladších žáků a v letech 2010 a 2011 vybojoval dvakrát po sobě titul mistra republiky kadetů.
Na mezinárodní scéně se Martin poprvé představil v roce 2005 na největším světovém turnaji žáků ve Wroclavi, který pak později dvakrát vyhrál a dvakrát byl druhý. V Evropském poháru kadetů bodoval poprvé v sezoně 2009/10, kdy skončil na 124. místě, rok nato poskočil o 90 příček na 34. místo a letos skončil druhý.

Má šanci dosáhnout ještě výše?
Ta šance tady je vždycky a v našem případě docela reálná, protože letošní vítěz Evropského poháru Maďar Hamar už dosáhl juniorského věku a v novém ročníku Evropského poháru kadetů už startovat nebude. Laťku můžeme také zvyšovat na mistrovstvích světa a Evropy, kde Martin v současnosti startuje ve dvou věkových kategoriích, kadetů i juniorů, a zatím nejlepší umístění vybojoval na světovém šampionátu kadetů v Baku v roce 2010, kde skončil sedmý.

Asi by bylo zbytečné našim čtenářům vysvětlovat, že shoda vašich jmen není náhodná, ale prozraďte: Jaké to je, trénovat vlastního syna?
Řekl bych, že velice náročné, víc pro kluka než pro mne. Nejenže na něj logicky kladu vyšší nároky, ale navíc někdy volky nevolky působí jako hromosvod. Když se na nějakém turnaji nedaří, tak to cestou domů v autě schytá za všechny.

Předpokládal bych, že syn šermíře se narodí s kordem v ruce. Bylo to tak?
Nevím, jestli bohužel, nebo bohudíky, ale já jsem v době, kdy se Martin narodil, byl už úplně mimo a kluk až do osmi let hrál tenis. Teprve když zemřel Jindra Valha a já byl požádán, abych na Lokomotivě pomohl jako trenér, vzal jsem ho s sebou do šermírny a asi se mu tam zalíbilo. Přemlouvat ani nutit jsem ho nemusel, byla to z jeho strany láska na první pohled.

A dneska je z něho „pan šermíř“, ve své věkové kategorii nejlepší v republice. Co bude dál?
Dál bude ze všeho nejdříve start na Mistrovství světa kadetů a juniorů v Moskvě, kam odlétáme ve čtvrtek 29. března. Martin tam bude startovat v obou kategoriích, a kdybych měl soudit podle letošních výsledků, tak šanci na dobré umístění má v obou. V Evropském poháru kadetů skončil v Klagenfurtu první, v Bonnu druhý, v Göteborgu 11. a v Chalons 16., ve Světovém poháru juniorů byl v Basileji 12., v Luxemburgu 23. a v Göteborgu na 26. místě.

Dá se šerm na této úrovni provozovat v karlovarských podmínkách, nebo se Martin, jako už řada karlovarských šermířů před ním, bude stěhovat do Prahy?
Martin byl sice po sedmém místě na světovém šampionátu v Baku zařazený do Střediska vrcholového sportu, ale s tím, že bude dál trénovat doma a závodit za karlovarskou Lokomotivu. Středisko mu platí cesty na evropská a světová mistrovství a pohárové turnaje, dostává finanční příspěvky na zbraně, výstroj a rehabilitaci. V součtu je to suma, která daleko přesahuje finanční možnosti jak oddílu, tak naší rodiny. Pro nejbližší čtyři roky máme, lidově řečeno, vystaráno. Pokud neklesne výkonnost, což doufám neklesne.

Autor: Jiří Linhart

27.3.2012 VSTUP DO DISKUSE

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.