VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věříme, že bude lépe, doufá ředitel Blexu

Karlovy Vary - „Naše situace není příliš dobrá. Bohužel jsme v červených číslech,“ říká ředitel firmy Blex Miroslav Klícha

8.11.2009
SDÍLEJ:

Firma Blex je největším zaměstnavatelem v Horní Blatné a Abertamech. Přesto se jí však ekonomické problémy z důvodů krize nevyhnuly.Foto: Blex, a.s.

Ekonomická krize skutečně není pouze pomyslné malování čerta na zeď, ale řada firem už zjistila, že doba je skutečně v mnoha směrech těžší a podnikání není zrovna jednoduché. Své o tom ví i Miroslav Klícha, ředitel firmy Blex a.s. , která sídlí v Karlových Varech a vyrábí teflonové a pocínované kuchyňské zboží. Také nabízí elektrolytické pokovení ocelových drátů a plechů niklem a cínem. Firma existuje už 90 let a i přes nepříznivou ekonomickou situaci věří, že bude lépe.

Jak hodnotíte současnou ekonomickou krizi? Projevila se nějak z vašeho pohledu?
Ekonomická krize se nás dotkla ve dvou směrech. Prvním, pozitivním, bylo zastavení růstu cen surovin a jejich následný pokles, proto se výroba srovnala na úroveň před rokem 2008. To ovlivnil pád dolaru, spekulativní zdražení základních surovin nebo posilování koruny. V roce 2009 koruna přestala posilovat, a to je pro nás, jako exportéra, kterému tržby dělá z osmdesáti procent export, významný faktor. Na druhé straně se negativně projevil úbytek našich zákazníků z řad velkoobchodních firem, na které se přenesly finanční problémy jejich bank a supermarketových řetězců.

Kolik zaměstnáváte lidí a kde?
Celkově naše společnost zaměstnává 90 lidí ve třech střediscích. V Karlových Varech 27 převážně administrativních pracovníků. V Abertamech 29 a v Horní Blatné 34, podstatnou část dělníků. V současné době jsme v těchto dvou posledně zmíněných lokalitách největší zaměstnavatelé.

Jak hodnotíte svou ekonomickou situaci?
Momentálně není příliš dobrá. Vzhledem k prudkému posílení koruny v roce 2008 a kvůli spekulativnímu nárůstu cen vstupních materiálů jsme se dostali do záporných čísel. Naše ztráty byly způsobeny jednak poklesem příjmu z exportu a dále i ztrátou řady zákazníků, kteří nebyli ochotni akceptovat naše následné navýšení cen. V letošním roce se nám podařilo tyto negativní vlivy z větší části vyrovnat a udělat sérii úsporných opatření. Nicméně po problémech se silnou korunou a s vysokými cenami vstupů se nyní projevuje i úbytek zákazníků vinou krize, a proto i nadále zůstáváme v červených číslech.

Klesá v rámci krize zájem lidí o vaše výrobky, je problém s neplatiči?
Zájem konečných spotřebitelů o naše výrobky neklesá, protože nejsme luxusní položkou, kterou by lidé v důsledku šetření přestali kupovat. Naopak v tuzemsku je zájem vyšší, a to patrně proto, že lidé vaří a pečou doma a nechodí se tak často stravovat do restaurací a fast foodů jako dříve.. Navíc se stále častěji objevují kritické televizní reportáže, které si všímají nekvalitních a zdravotně závadných výrobků dovážených z Číny a podobných států. Problém s neplatiči máme jako každá jiná česká firma. Někteří naši obchodní partneři patří do skupiny vysoce rizikových. My u každého z těchto partnerů hledáme specifické cesty, jak si peníze pohlídat.

Jste ryze česká firma. Je to výhoda?
Stoprocentní české vlastnictví hodnotíme pozitivně, a to především z toho důvodu, že majitelé jsou zataženi přímo do chodu a spolupodílejí se při řešení různých otázek a problémů. Navíc koneční spotřebitelé se po různých skandálech s dováženým zbožím více orientují na tuzemské výrobky a české vlastnictví se, na rozdíl od devadesátých let, nyní považuje za určitou výhodu z hlediska hodnocení kvality.

Jaký vývoj podnikání očekáváte v dalších letech?
V posledních dvanácti letech byl náš obor, podobně jako jiné, zasažen levným dovozem z Číny a jihovýchodní Asie. Řada společností zbankrotovala a naše tuzemské prodeje i export zažívaly krizi. Naštěstí se orientace spotřebitelů začíná obracet k dražším, ale kvalitním výrobkům. V poslední době je vidět i vyšší kontrola dováženého zboží ze strany státních úřadů. Předpokládáme, že Evropská unie bude i nadále zvyšovat tuto snahu a bránit dovozů nekvalitních výrobků a díky tomu by se měl rozšířit prostor pro naše výrobky. Očekáváme i růst v druhém segmentu naší společnosti - kooperaci (galvanické pokovení) s jinými společnostmi. Naší nespornou výhodou je tradice spojená s kvalitou v pokovování a největší pokovovací automat svého druhu ve střední Evropě.

Pomohla podnikatelům nějak Evropská unie?
Evropská unie pro nás znamenala rozšíření trhu a přímější vztah mezi námi a zahraničními zákazníky. Díky vstupu ČR do Unie se zvýšil zájem o české produkty a pro země mimo EU jsme chápáni jako výrobci z EU, tj. jako společnost, která poskytuje vysokou kvalitu. V posledních dvou letech jsme dokonce expandovali i na trh v Číně, kde jsme se střetli s velmi levnou konkurencí. Nicméně i tam se již vytvořil segment zákazníků, kteří upřednostňují kvalitu před cenou.

Autor: Jan Havelka

8.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci 1.A Základní školy Krušnohorská 11 v Karlových Varech  s paní učitelkou Květoslavou Havlovou.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme ZŠ Krušnohorská v Karlových Varech

Ilustrační foto

Bezpečný virtuální svět?

Řidiči, zpomal! Je mokrá silnice

Karlovy Vary – Řidiči jezdí za deště příliš rychle. Minulý čtvrtek došlo k deseti nehodám. Všechny byly zapříčiněné nepřizpůsobením jízdy na mokré vozovce.

Při úterní nehodě se zranilo osm lidí, z toho čtyři těžce

Karlovarsko - Čtyři těžká a čtyři lehká zranění - to je výsledek vážné nehody, která se stala v úterý po 21. hodině u Děpoltovic.

Garsonky pro netopýry jsou připravené na zimu

Nová Role - Netradiční podnájemníky mají v novorolské radnici. Do fasády přímo nad starostovnou se jim pravidelně každou zimu stěhují netopýři.

Geologové přišli o speciální přístroj

Cheb – O speciální přístroj za téměř milion korun přišli geologové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení