VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to diskriminace obcí a krajů, bije na poplach senátor

Praha, Karlovarský kraj - Na okraji zájmu a komunálními politiky téměř nepovšimnut prošel Parlamentem ČR zákon o ochraně zemědělského půdního fondu. Ten je podle senátora Jana Horníka (STAN) diskriminační a obcím a městům velmi zkomplikuje jejich další rozvoj.

13.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

„Poplatek za vynětí ze zemědělského půdního fondu je tak vysoký, že si jej de facto obce ani kraje nebudou moci dovolit zaplatit. Tím pádem se zastaví plánované investice do dopravní infrastruktury budované právě pro občany na tak zvané „zelené louce", čímž bude méně veřejných zakázek a tím i méně práce, " upozorňuje senátor Jan Horník (STAN).

Poslanecká sněmovna zákon schválila v jeho původním znění, protože přehlasovala upravenou verzi Senátu. Senátoři chtějí vzniklou situaci řešit, a proto jich osmatřicet podalo ústavní stížnosti na zrušení ustanovení v části „ve vlastnictví státu" zákona o ochraně zemědělského půdního fondu.

„Zjednodušeně jde o to, že stát si sám pro sebe schválil výjimku z povinnosti platit odvod daně za vynětí ze zemědělského půdního fondu, a senátoři se proto domnívají, že napadené ustanovení se jeví jako akt libovůle státu. A spatřují v tom diskriminaci obcí a krajů jako vlastníků, ale i soukromníků, kteří budují stavby pozemních komunikací včetně jejich součástí a příslušenství," vysvětlil senátor Horník. Ústavní stížnost byla podána 31. října. Soudcem zpravodajem byl ustanoven Jaromír Jirsa.

„Věřím tomu, že Ústavní soud napadené usnesení zruší a novým investicím v dopravní infrastruktuře již nebudou obcím a krajům stát v cestě nesmyslné a nehorázně vysoké poplatky jim stanovené státem. V současném platném znění zákona totiž nelze z pohledu samospráv na budování nových dopravních investic ani pomyslet," zdůraznil senátor Horník. Ten apeluje i na další politiky v kraji, aby se vzniklou situací zabývali a také oni vyvinuli tlak na změnu tohoto pro kraje tak nevýhodného zákona.

Autor: Ivana Kalinová

13.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení