VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce je čím dál vzácnější

Karlovarský kraj - V Karlovarském kraji je bez zaměstnání přibližně 20 000 lidí. Volných míst je málo

11.2.2014 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Co je v Karlovarském kraji nejvzácnější? Jak se zdá, je to práce. O tu aktuálně usiluje kolem 20 000 lidí, kteří jsou v evidenci úřadů práce. Šance, že zaměstnání získají, přitom nejsou příliš velké. Na jedno volné místo připadá dvacet zájemců.

„Podíl nezaměstnaných osob v Karlovarském kraji vzrostl v lednu na 9,7 procenta," uvedla mluvčí krajské pobočky úřadu práce Petra Dolejšová. To byl v porovnání s loňským prosincem nárůst o 0,3 procentního bodu. V lednu roku 2013 pak představoval podíl nezaměstnaných 9,2 procenta.

„Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než krajský průměr vykázal jeden okres, nejvyšší byl na Sokolovsku. A to 11,2 procenta," konstatovala mluvčí. Sokolovsko se dostalo na 12. místo mezi okresy s nejvyšší nezaměstnaností.

Na Chebsku dosahoval podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 8,3 procenta a na Karlovarsku to bylo 9,6 procenta. Nejvíce nezaměstnaných je sice na Sokolovsku, ale tady podíl nezaměstnaných mezi prosincem a lednem stoupl jen o 0,1 procenta. Nejvyšší nárůst zaznamenalo Chebsko, a to o 0,6 procenta. Na Karlovarsku to bylo o 0,4 procenta.

„Podíl nezaměstnaných žen vzrostl na 9 procent, podíl nezaměstnaných mužů na 10,4 procenta," konstatovala Dolejšová.

Podle ředitelky Krajské správy Českého statistického úřadu v Karlových Varech Jaroslavy Šenitkové je letošní lednový podíl nezaměstnaných vůbec největší od roku 2005, odkdy Ministerstvo práce přepočítává údaje podle současné metodiky.

Karlovarský kraj je v současnosti na čtvrtém místě v podílu nezaměstnaných. Horší situace je ještě v Olomouckém kraji (10,5 pct), Moravskoslezském kraji (10,9 pct) a Ústeckém kraji (11,9 pct).

Kromě rekordní nezaměstnanosti se teď navíc ukázalo, že skladba oborů, o které je v regionu zájem mezi firmami, je poněkud jiná, než se dosud soudilo. Například o soustružníky, frézaře a příbuzné technické obory zaměstnavatelé tolik nestojí. Vyplývá to z bezmála dvousetstránkového materiálu, který nedávno zpracoval karlovarský úřad práce.

„Je to docela překvapivé, neustále slyšíme, jaké obory nejsou, a ono je to trochu jiné," okomentoval údaje hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný poté, co se s podrobným materiálem seznámil.

Největší poptávka na úřadech práce je v posledních měsících po kuchařích, číšnících, lékařích, pracovnících ostrahy, masérech a obchodních zástupcích.

„U strojařských a technických oborů to není v takovém měřítku. Zatímco u zmíněných profesí jde o desítky, tak například u frézařů a soustružníků můžeme mluvit o jednotkách," potvrdila mluvčí Petra Dolejšová.

Připomněla, že údaje pocházejí od firem, které své požadavky nahlásily, nebo od těch, jež lidé z úřadu práce navštívili. Také na pracovních webových portálech je poptávka především po vyšším a nižším zdravotnickém personálu, obchodnících, lázeňských masérech a kuchařích. Úřady a instituce teď hledají na vysokou nezaměstnanost účinný lék. Jedním z nich by mohla být nová aplikace pro chytré telefony, kterou chce představit karlovarská krajská knihovna společně s Univerzitou Karlovou.

„Aplikace umožňuje zájemcům o práci zadat specifická kritéria při hledání vhodného zaměstnání, tak aby jim aplikace generovala jen ty nabídky práce, které jsou pro zájemce relevantní, a proto mají větší šanci při pohovoru uspět, a ne tak, jak se dnes často děje, tisíce nerelevantních nabídek, kterými je nutné se neefektivně probírat a ztrácet tak čas i odhodlání," uvedla Michaela Němcová z krajské knihovny.

Odborníci předpokládají, že počty lidí bez práce se začnou snižovat s nástupem sezónních prací. „Bývá to tak zvykem," poznamenala Petra Dolejšová.

Autor: Polák Martin, Vladimír Meluzín

11.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení