VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok obchvatů za stovky milionů

Karlovarský kraj - S trochou nadsázky lze říci, že letošek je v Karlovarském kraji rokem staveb obchvatů. Do těchto projektů půjdou stovky milionů korun. V březnu začalo budování jihovýchodního obchvatu Chebu, včera byla oficiálně zahájena výstavba obchvatu Hroznětína. V prvním případě dosáhnou náklady zhruba 392 milionů korun, ve druhém to bude kolem 435 milionů korun. Obě dvě stavby budou hotové ve druhé polovině příštího roku.

21.5.2014 1
SDÍLEJ:

Nejdražší silniční stavbou bude letos zahájený obchvat Hroznětína.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

Příprava hroznětínského obchvatu začala v podstatě už před sedmi lety, došlo na něj ale teprve letos. Podle starosty Martina Malečka je pro město skutečným požehnáním. „Počet vozidel včetně velkých náklaďáků projíždějících Hroznětínem rok od roku stoupá. Hlavně v odpoledních hodinách provoz kolabuje a přejít hlavní silnici je problém. Přechody pro chodce to příliš neřešily," uvedl starosta.

Obchvat Hroznětína nejenže zklidní provoz ve městě, ale umožní snadnější cestování do Krušných hor a do Německa přes hraniční přechod v Potůčkách. „O obchvatu Hroznětína se vedly debaty a ne všichni se stavbou souhlasili, což byl i případ chebského obchvatu. Modernizace silnic kolem Hroznětína ale považuji jednoznačně za pozitivní a přínosnou akci pro region," podotkl hejtman Josef Novotný.

Na obchvat Hroznětína získal kraj dotaci z Regionálního operačního programu Severozápad. Dotace představuje 85 procent z celkových nákladů, tedy kolem 370 milionů korun. Zbylé náklady ve výši zhruba 65,3 milionu korun budou hrazeny z rozpočtu Karlovarského kraje. Výstavba podkrušnohorského obchvatu se obejde bez uzavírek silnic. Řidiči musí pouze počítat s občasným omezením provozu.

Obchvat odvede dopravu od Ostrova, druhá část odkloní dopravu mezi Karlovými Vary a Potůčky. Součástí projektu je i okružní křižovatka, jedním z nejnáročnějších úseků bude 140 metrů dlouhý most přes železnici.

Lepších komunikací se dočká i Hroznětín. „Opravíme silnici přes město, která přejde do našeho vlastnictví. Podél ní vzniknou chodníky a také cyklostezka," dodal Maleček.

Obchvat Chebu, který je rovněž financovaný z Regionálního operačního programu Severozápad, odvede tranzitní dopravu z centra města. Prosazení této stavby bylo dramatičtější než v případě Hroznětína. Proti stavbě dlouho protestovali obyvatelé čtvrti Háje, kolem které obchvat povede. Podle odpůrců není obchvat nezbytný a průjezd nákladních aut Chebem se měl vyřešit zákazem vjezdu, který by přiměl těžkou dopravu využít severní obchvat Chebu, který směřuje na hraniční přechod Pomezí. S žalobou proti územnímu rozhodnutí ale odpůrci neuspěli.

Mezi větší silniční projekty v Karlovarském kraji patří rovněž modernizace průtahu obcí Loučky na Sokolovsku. Tato stavba začala v květnu a s dokončením se počítá příští rok. Rekonstrukce průtahu bude stát 12,5 milionu korun, tuto komunikaci začali po zpoplatnění silnice R6 využívat řidiči, kteří nemají dálniční známku.

Obchvat vzniká také kolem Sokolova po jeho západní straně. První dvě etapy silnice za celkem 280 milionů korun by mohly být dokončeny ještě v letošním roce. Poslední, třetí se v současnosti připravuje na Ministerstvu financí. Investorem je stát a peníze jsou z fondu na zahlazení následků důlní těžby.

Autor: Vladimír Meluzín

21.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení