Sokolovská uhelná je v situaci, kdy odmítá dále spolupráci s ČEZ na takové bázi, která je prý absolutně jednostranná, až diskriminační. A přestože má ČEZ dominantní postavení na trhu, tak vůči Sokolovské uhelné se prý chová diametrálně rozdílně než oproti jiným uhelným společnostem. Novinářům to sdělil generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Těžaři se chtějí obrátit na regulační úřady kvůli ceně tepla z Elektrárny Tisová (ETI). ČEZ podle nich předražuje teplo, přestože vstupy, hlavně cena dodávaného uhlí, zůstává od roku 1998 stejná.

Vedení ČEZ naopak oponuje, že zákony v žádném případě neporušuje a cena páry, za kterou ji prodává ETI, stále ještě nepokrývá úplné náklady na její výrobu. „Domníváme se, že ČEZ nabourává konkurenční prostředí v České republice,“ sdělil Štěpánek. Zatímco prý Sokolovská uhelná dodává ČEZ Elektrárně Tisová dvanáct let uhlí za stejnou cenu, tak elektrárna za tu samou dobu zvedla ceny tepla 2,5krát.

Pro srovnání uvedl ředitel Sokolovské uhelné konkrétní čísla. Zatímco prý cena tepelné energie od ČEZ ETI byla před dvanácti lety 116 korun za GJ, navrhovaná na letošní rok je již 309,59 korun za GJ. „Čísla jsou dramatická. Kam jdou ty peníze?“ ptá se Štěpánek. Snahu těžařů chce posílit i vedení sokolovské radnice. „Podpoříme úsilí Sokolovské uhelné. Naše iniciativa bude směřovat přes politické kruhy,“ řekl starosta Sokolova Zdeněk Berka. Jeho slova potvrdil i místostarosta a zároveň senátor Pavel Čáslava. „Jde o drancování regionu. Zisky ČEZ se utrácejí bůhvíkde. Spojím se s poslancem Burešem a věc předneseme v Poslanecké sněmovně,“ tvrdí Čáslava.

Existuje i varianta, že by města a obce přestaly odebírat teplo od ETI a začaly by odebírat levnější teplo přímo z Vřesové. To je investice v řádu několika set milionů korun a Sokolovská uhelná nechce situaci hrotit, jen narovnat.

Vedení společnosti ČEZ tvrdí, že v současné době nemá právní oporu pro postup odchylný od platné smlouvy. „Musíme respektovat požadavky kladené právním řádem na správu obchodní společnosti s péčí řádného hospodáře. Jsme tak nuceni trvat na platnosti smlouvy, dokud nebude právně nezpochybnitelně prokázáno, že smlouvu nelze plnit z důvodu doložené objektivní nemožnosti plnění či že zde jsou jiné právem uznané důvody vyžadující modifikaci daného smluvního vztahu,“ sdělila mluvčí ČEZ Eva Nováková.

„Ve snaze vzniklou situaci řešit jsme požádali Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o posouzení skutečností ohledně smlouvy o dodávce uhlí se společností Sokolovská uhelná a zaslali mu informace dokládající, že k žádnému porušení zákona ze strany ČEZ nedošlo a nedochází,“ pokračovala mluvčí.
Podle ní za loňský rok dodala Sokolovská uhelná ČEZ množství uhlí rámcově dle dlouhodobé kupní smlouvy v objemu zhruba 2 milionů tun hnědého uhlí, které přednostně spaluje teplárna Tisová. „Zájmem ČEZ bylo a je dosáhnout oboustranně přijatelného řešení dodávek dle platné dlouhodobé kupní smlouvy,“ doplnila Nováková.

Mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Martin Sobotka zase uvedl, že cena páry, za kterou ji prodává ETI, stále ještě nepokrývá úplné náklady na její výrobu. „Cena již ale umožňuje obnovu distribučních sítí,“ zmínil Sobotka.

K tématu dále sdělil, že celkové navýšení ceny ETI a TAS (ČEZ Teplárenská) od roku 2004 do roku 2011 je 67,3 procenta, a to z částky 185 na 309,59 korun za GJ.