VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní technologie zajistí domácnostem čistější vodu

Karlovarský kraj – Mimořádně čistá a kvalitní voda poteče z kohoutků v dohledné době více než třetině obyvatel Karlovarského kraje.

8.3.2016
SDÍLEJ:

ULTRAFILTRACE v březovské úpravně vody.Foto: (tin)

Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech jako investor a Vodárny a kanalizace Karlovy Vary coby projektant a dodavatel totiž dokončily takzvanou ultrafiltraci v úpravně vody v Březové na Karlovarsku.Bezmála tři stovky filtračních bloků tvoří jádro celé jednotky.

Nově nainstalované zařízení je založené na nejmodernější membránové technologii. „Ultrafiltrační membrána spolehlivě zachytí patogenní organismy až do velikosti virů. Dále jsou z vody odstraněny veškeré nerozpuštěné látky včetně látek způsobujících zákal. Na druhé straně však umožňuje průchod rozpuštěného vápníku a hořčíku, tedy pro lidský organismus nezbytných látek. Voda je po ultrafiltraci zdravotně zabezpečená a dodatečná dezinfekce chlórem může být snížena na minimum," vysvětlil včera technolog vodohospodářů Josef Drechsler s tím, že přestože je ultrafiltrace ve světě na vzestupu, v České republice se jedná o její první využití na takto velké úpravně.

Nová technologie je umístěna v jedné ze stávajících budov úpravny a mimo jiné obsahuje ve čtyřech blocích celkem 288 více než dva metry vysokých filtračních modulů, jež jsou srdcem jednotky.

Ultrafiltrace je součástí postupné modernizace březovské úpravny, která pochází z 80. let minulého století. Pracovat se na ní začalo už v roce 2013, realizační tým náročný záměr konzultoval v zahraničí s výrobci a provozovateli, ale také úzce spolupracoval s pařížským výzkumným střediskem.

„Zařízení pomůže odstranit problémy způsobované sezónními výkyvy kvality vody v nádrži Stanovice a zároveň bude spolehlivým řešením pro případ, že by bylo v budoucnu nutné kvůli nedostatku vody v nádrži využít náhradní zdroj, například řeku Ohři," doplnil Josef Hora, předseda vodohospodářského sdružení.

„Koneční spotřebitelé změnu k lepšímu určitě poznají," poznamenal Antonín Jágl, ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary.
Podle něj ale je nejdříve nutné počkat na dokončení potřebné administrativy. Jak dlouho vše potrvá, zatím nechce spekulovat.
Náklady na projekt dosáhly zhruba 45 milionů korun, investici platilo z vlastních prostředků vodohospodářské sdružení. (tin)

Autor: Redakce

8.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení