VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V platech si lidé v kraji polepšili, ale stále jsou na tom nejhůře v Česku

Karlovarský kraj - Dobrá zpráva je, že průměrná hrubá měsíční mzda letos v prvním pololetí dosáhla v Karlovarském kraji 24 551 korun, což je o osm procent více než ve stejném období minulého roku.

10.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Deníku

To představuje podle Českého statistického úřadu nejvyšší nárůst průměrné hrubé měsíční mzdy, společně s Plzeňským krajem, ze všech regionů České republiky. Celostátní průměr tak region převyšuje o 1,5 procentního bodu.

Špatná zpráva je, že ani tento nárůst nestačil na to, aby se Karlovarský kraj odpoutal z posledního místa tabulky. V porovnání s výší průměrné hrubé měsíční mzdy v České republice, která byla v prvním pololetí letošního roku 28 623 korun, je průměrná mzda v našem kraji nižší o zhruba 4 000 korun a jde o dlouhodobě nejnižší mzdu mezi všemi kraji v České republice. Nejvyšší mzda zůstává tradičně v Praze, a to 36 645 korun, a tato průměrná mzda převyšuje i celorepublikovou hodnotu.

Mezi společnosti, které svým zaměstnancům platí za odvedenou práci nejvíce, patří tradičně například Sokolovská uhelná. Zaměstnancům Sokolovské uhelné se pro letošek meziročně zvýšily mzdy o 2,5 procenta. Což znamenalo, že si zaměstnanci polepšili v průměru o více než 800 korun. Průměrná mzda letos překročí 32 000 korun. Dalších 24 milionů pak firma vložila do sociálního fondu.

Zhruba o 15 procent vyšší oproti celokrajskému průměru jsou mzdy ve firmě Rotas strojírny v Rotavě na Sokolovsku. Průměrný plat tu činí 28 000 korun. Nové pracovní síly, zejména obráběče, svářeče nebo technology, se strojírenská společnost snaží lákat na moderní zázemí, ale i další bonusy. „Mezi ty patří například příspěvek na dopravu či věrnostní odměny,“ řekl majitel firmy Jiří Svůra.

Karlovarským minerálním vodám (KMV) v prvním pololetí roku vzrostl prodej meziročně o čtyři procenta a firma dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více. Dobré průběžné výsledky společnosti promítá KMV i do platů zaměstnanců v Česku. V prvních šesti měsících společnost zvýšila platy zaměstnancům hned dvakrát, a to v průměru o 7,6 procenta s tím, že u dělnických pozic se jednalo v průměru o 3 250 korun. „Je to odměna za vynikající práci a zároveň tak naplňujeme náš dlouhodobý cíl budovat kvalitní tým, udržet si dobré zaměstnance a moci získat na konkurenčním trhu práce vysoce kompetentní pracovníky. Například rychlostí navyšování mzdových prostředků u dělnických profesí o více než 15 procent se KMV staví významně nad úroveň trhu,“ konstatoval Alessandro Pasquale, generální ředitel KMV.

O více jak patnáct procent víc, než je průměr v Karlovarském kraji, berou také ve Slévárně Heunisch v Krásné na Chebsku. Průměrný plat zde činí 28 500 korun měsíčně. „Mzdové výdaje navyšujeme každoročně o přibližně tři procenta,“ řekl vedoucí personálního oddělení Petr Pokorný. Firma sice plošně platy nezvyšuje, ale soustavně posiluje motivační a stabilizační složky mezd. Přispívá svým zaměstnancům v červnu čtyřmi tisíci na dovolenou, v zimě pak na Vánoce.

Autor: Vladimír Meluzín

10.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Chodově přibyly tři kameny zmizelých, které připomínají další členy rodiny židovského obchodníka Eduarda Kronbergera.
23

Oběti holocaustu nejsou zapomenuty, připomínkou jsou kameny zmizelých

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) smázli Benátky rozdílem třídy.
27

FOTO: Zleva doprava, šancí milion a gólů moře

Opilec napadl záchranáře, jednoho poranil

Dalovice - Opilý muž napadl v Dalovicích u Karlových Varů posádku záchranné zdravotnické služby, která přijela k zásahu.

Kraj je odpadovým skokanem roku

Karlovarský kraj – Vytřídit odpad do správných popelnic se stává pro obyvatele kraje čím dál větší samozřejmostí. Není proto divu, že se celý Karlovarský kraj stal největším skokanem roku 2016, co se třídění odpadu týče.

Místo hlavního architekta je podle opozice trafika

Karlovy Vary - Drahý přepych, nesmyslná megalomanie, vyhozené peníze. Takovými slovy kritizovala většina opozičních zastupitelů záměr města zřídit další příspěvkovou organizaci, a to Kancelář hlavního architekta.

OTÁZKA PRO: Jitku Pokornou, starostku Nové Role

V Nové Roli se opět koná sbírka. Pro koho potřebné finance sháníte?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení