VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neuvěřitelné! Dva dobrovolní hasiči z Bukovan zakládali požáry

Sokolovsko - Hasiči založili deset požárů. Za tři z nich jim mohou jejich profesionální kolegové naúčtovat výjezdy

11.9.2013 AKTUALIZOVÁNO 12.9.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: div

Až za mřížemi mohou skončit dva muži, kteří úmyslně zakládali požáry v okolí Bukovan na Sokolovsku. Podle informací Deníku je situace o to pikantnější, že to byli dobrovolní hasiči a jeden z nich dokonce velitel. Jejich hrátky s ohněm mohou posoudit vyšetřovatelé hasičů jako trestný čin. Navíc budou muset hříšníci možná zaplatit hned tři výjezdy hasičů, z nichž hodina jednoho takového zásahu pro každou z jednotek stojí 5600 korun.

Podezření hasičů, že někdo zakládá požáry v okolí Bukovan úmyslně se vyplnilo. Vždy se jednalo o požár trávy, lesního porostu či odpadu a podle vyšetřovalů nevznikla žádná škoda. Nutné však byly výjezdy hasičských jednotek.

"Od začátku června letošního roku důkladně sledovali vyšetřovatelé požárů Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje požáry v okolí Bukovan na Sokolovsku. Měli totiž podezření, že je někdo zakládá úmyslně. Důsledným šetřením všech požárů postupně vytipovali dva muže, které si pozvali na podání vysvětlení. U hasičů se pak tito dva muži doznali k založení deseti požárů," řekl mluvčí hasičů Martin Kasal.

Vyšetřovatelé se v průběhu léta důkladně zaměřili na všechny události v okolí Bukovan. Prováděli šetření na místě i v případech, které by jindy odložili jako dále nešetřené z důvodu nulové škody či minimálního rozsahu. 

"Vyšetřovatelé  rozhodují, zda toto jednání budou posuzovat jako přestupek, kdy by obou mužům hrozila od hasičů pokuta až do výše 25 tisíc korun, nebo zda bude jejich jednání posouzeno jako trestný čin. V tom případě by další postup převzala policie," upřesnil Kasal.

Mužům se jejich podivné hrátky mohou  pěkně prodražit. Do karet jim totiž nenahrál nový zákon, který vešel v platnost 1. září tohoto roku. Pojednává o úhradách hasičům. Od nového školního roku založili tito muži tři požáry z celkových deseti. Aby mohli hasiči požadovat proplacení jejich zásahu,  musí být prokázáno, že se jednali úmyslně. Podle zákona pak hasičům náleží za každou započatou hodinu u výjezdu každé povolané jednotky paušální částka 5600 korun.

"U všech tří uváděných požárů, kdy první z nich se stal hned 1. září, zasahovaly vždy dvě jednotky hasičů a pokaždé zvládly likvidaci do jedné hodiny," dodal Mluvčí hasičů.

Starosta Bukovan Miroslav Stropek, po obdržení  šokující informace od vyšetřovatele, ihned odvolal velitele Sboru dobrovolných hasičů v Bukovanech. Ten byl paradoxně jedním ze dvou mužů z této  jednotky, kteří v okolí Bukovan na Sokolovsku zakládali požáry. Jejich motivem byly prý peníze.

„Ihned po obdržení informace jsem odvolal hasiče z funkce. Chtěl bych zdůraznit, že jde o osobní selhání jednotlivce a velice mě mrzí, že to vrhá špatné světlo na celou jednotku. Ta totiž pracuje dobře a doposud nebyl s místními hasiči žádný problém. Naopak byli obci nápomocni," řekl Stropek. Jak zdůraznil, jednotka dobrovolných hasičů má od vedení obce nadále podporu. Stav aktivně sloužících členů v jednotce je 14. Zda odvolané dva hasiče někdo nahradí, starosta zatím netuší. „Je to funkce dobrovolná. Musíme počkat zda se někdo přihlásí. My pouze zvolíme nového velitele ze stávajících členů jednotky," dodal Stropek.

Autor: Roman Cichocki

11.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

„Jsem vždy velmi poctěn, když mohu poděkovat za čin vedoucí k záchraně lidského života, v tomto případě poskytnutí nezbytné pomoci a útěchy malým dětem. Kytička pro paní Pejsarovou je pouze symbolickým poděkováním, ale o to více si tohoto činu vážím, nebo

Starosta ocenil obětavou sousedku

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení