VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákaz rozdělávání ohňů lidé nerespektují, škody rostou

Karlovarský kraj – Za vznikem požáru stojí i kontakt kombajnu s kamenem, od kterého přeskočí jiskra

11.8.2015
SDÍLEJ:

Požáry trávy v kraji.Foto: (hzs)

Odhozená PET lahev se zbytky vody, která se rychle dokáže proměnit v lupu, auto s horkým katalyzátorem zaparkované u lesa, odhozený nedopalek, ale třeba i kontakt kombajnu s kamenem, od kterého přeskočí jiskra. To vše může stát za vznikem lesních požárů v Karlovarském kraji. Jen od pátku do včerejšího rána zasahovali hasiči u třiceti takových požárů. Na vině byla v drtivé většině nedbalost. K dalším osmi požárům pak hasiči během pondělka ještě vyjížděli.

V kraji platí zákaz rozdělávání ohňů jen několik dní. Ukazuje se ale, že lidé ho nerespektují. Uplynulé dny jsou toho důkazem. „Celková škoda víkendových požárů je téměř půl milionu korun," sdělil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Největší podíl na této částce má přitom požár obilí na poli u Zbraslavi na Žluticku. Zde hořelo obilí na 12 hektarech. Na místě zasahovalo devět jednotek hasičů včetně dvou z Plzeňského kraje. „Požár se podařilo zlikvidovat do dvou hodin od nahlášení, podle majitele je škoda způsobená ohněm 400 tisíc korun. Příčinou je pak jiskra od kombajnové lišty po kontaktu s kamenem na poli." Stejná příčina způsobila páteční požár pole u Chebu. „Další nejčastější příčinou požárů v tomto suchém období je nedbalost. Od čtvrtka platí nařízení hejtmana Karlovarského kraje, které zakazuje rozdělávání ohňů ve volné přírodě. Zákaz platí i pro lesní dělníky a vypalování zbytků po lesní těžbě, stejně tak pro pořádání ohňostrojů. Tento zákaz ale lidé stále porušují a i kvůli táborákům vyjížděli hasiči během víkendu k požárům, kdy právě po zdánlivě uhašeném táborovém ohni se požár rozšířil suchým lesním podložím. Nikdo by tak neměl podceňovat vydaný zákaz, riziko vzniku požáru je v těchto dnech opravdu velmi vysoké," poukázal Kasal.

U požárů suchých porostů v lesích, na loukách či na polích zasahovali hasiči během víkendu v Třebeni, Jenišově, Sněžné, u Nové Vsi, Svatavy, v Mariánských Lázních, Dasnicích, ve Staré Roli, Krásně, Boči, Šemnici, Chebu, Sokolově, Horním Slavkově, Štědré, Stříbrné či u obce Krásný Les. Požár lesa u obce Libá na Chebsku kromě oznamovatelů z české strany hranic viděli také obyvatelé Německa, na místo tak vyjeli hasiči z obou států a požár likvidovali společně. Celkem při víkendových požárech zasahovalo 41 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

Likvidace lesních požárů je pro hasiče fyzicky náročná. Na místech často operují i několik dní. Například ve Sněžné u Kraslic operovalo hned osm jednotek. Místo požáru bylo přitom nahlášeno hasičům z letadla, které tudy zrovna letělo. Jednotkám přesné místo tedy nebylo známo. Když se pak k požáru dostaly, provedly hašení pomocí tří proudů. Spotřebováno bylo cca 22 tis. litrů hasební vody.

Autor: Jiří Drozdík

11.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení