VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černé vlajky a pietní místa. Region uctil oběti teroristů

Karlovarský kraj - Černé vlajky na znamení smutku v souvislosti s atentáty v Paříži zavlály před krajským úřadem. Hejtman Martin Havel (ČSSD) se pak ostře vyjádřil na adresu teroristů, kteří mají desítky nevinných obětí na svědomí. Na některých místech v regionu už vznikla pietní místa a byly vyvěšeny francouzské vlajky.

15.11.2015
SDÍLEJ:

Pietní místo před karlovarským magistrátem.Foto: Foto Jan Kopál

"Upřímnou soustrast pozůstalým všech obětí včerejšího masakru v Paříži a hodně sil francouzské vládě a ozbrojeným složkám při ochraně občanů a pátrání po původcích vražd snažících se zlikvidovat demokracii v Evropě," uvedl ve svém prohlášení Havel. "Přestaňme už konečně být smířliví k muslimům a radikálnímu islámu. Tohle je totiž již skutečná válka proti Evropě, jejím obyvatelům, kultuře a tradičním náboženstvím (křesťanskému a židovskému)," uvádí v prohlášení hejtman Karlovarského kraje.

Hejtman zašle dopis na francouzské velvyslanectví, kterým vyjádří solidaritu s rodinami obětí. Dnes bude vyvěšena černá vlajka před budovou krajského úřadu, během pondělí zřídíme pietní místo na krajském úřadě, kde budou moci lidé podpisem vyjádřit své soucítění s oběťmi teroristických útoků.

Hejtman Havel rovněž zastavil vycestování dvou desítek studentů z Prvniho českého gymnázia v Karlových Varech KV a Obchodní akademie v Karlových Varech na plánovaný školní zájezd do Paříže, aby nedošlo k ohrožení studentů.

Od pondělka bude na krajském úřadu pietní místo, kde bude moci veřejnost uctít oběti pařížského masakru.

Pietní místo vznikne rovněž před budovou karlovarského magistrátu, lidé sem budou moci přicházet vyjádřit soustrast už od sobotního večera.

Primátor Karlových Varů odeslal prostřednictvím velvyslance Francouzské republiky Jean-Pierre Asvazadouriana vyjádření solidarity spoluobčanům obětí včerejších teroristických útoků.

Primátor Karlových Varů odeslal prostřednictvím velvyslance Francouzské republiky Jean-Pierre Asvazadouriana vyjádření solidarity spoluobčanům obětí včerejších teroristických útoků.

"Vážený pane velvyslanče, prosím zprostředkujte paní starostce Paříže, předsedovi vlády Francouzské republiky a jejímu prezidentovi naši soustrast s tragickými událostmi teroristických útoků v hlavním městě," uvádí se v prohlášení.

"České město Karlovy Vary se připojuje ke všem, kdo zas poslední den vyjádřili soustrast obyvatelům Paříže a Francie s teroristickými útoky na jejich spoluobčany. Tyto útoky nemají nic společného z žádnou lidskou vírou, ani nejsou bojem za nějaký ideál. Jsou zbabělým násilím ozbrojených na neozbrojených, krvelačných na mírumilovných, útokem těch, kdo nemají co ztratit, na ty, kteří zůstali normálními lidmi, a proto co ztratit mají.

Teroristé potřebují vzbudit pozornost a nekontrolované emoce, potřebují, aby tragédie ostatních byla jejich výstavním štítem. To nepřipouštíme. Emoce, kterou vzbuzují, je soucit s obětmi a smutek. Naše pozornost nepatří jejich jménům a údajným důvodům. Naše pozornost patří národům naší Evropy, jejich schopnosti bránit se zvrhlému násilí a při tom zůstat lidmi a Evropany," napsal Kulhánek za město Karlovy Vary a jeho obyvatele.

Teroristické útoky v Paříži zasáhly také region. Na chebské radnici proto vlaje černý prapor, u chebské Brány času vzniklo pietní místo.

Soustrast vyjářilo i vedení sokolovské radnice. "Dámy a pánové, vážení spoluobčané. Dovolte mi, abych jménem vedení města co nejostřeji odsoudil řádění lidských zrůd ke kterému došlo v Paříži. Černý pátek 13.listopadu 2015 se stal dramatickým útokem na demokratické hodnoty, které v Evropě vyznáváme, stal se velkou tragédií mnoha lidských osudů. Šok, bolest a smutek, to jsou pocity, které jsou nyní v každém z nás. Šokující je nejen vysoký počet obětí, ale také brutalita a fanatismus se kterým teroristé svůj čin provedli. Tento černý pátek musí urychlit nutná rozhodnutí směřujícím k porážce terostů z IS a k efektivnímu boji s terorismem samotným. Je scela zřejmé, že útoky ve Francii nepřispějí k řešení složité situace, která souvisí s přílivem uprchlíků do Evropy. Stále reálnější se také stává nutnost více hlídat hranice našeho starého kontinentu a faktická obrana hodnot, které vyznáváme. Vážení spoluobčané dovolte mi, abych jménem vás všech vyjádřil soustrast všem pozůstalým po obětech teroristického běsnění a abych vyjádřil podporu Francii. Rozhodli jsme se, že oběti uctíme vyvěšením černé vlajky před městským úřadem a to ve dnech 15. a 16. listopadu a samozřejmě, že se připojíme 16.11.2015 ve 12 hodin k minutě ticha, která bude držena ve všech zemích EU. S bolestí a smutkem," sdělili starosta Sokolova Jan Picka, a místostarostové Renata Oulehlová a Karel Jakobec.

„Lidé ve Francii jsou zdrcení a nyní ještě více semknutí a odhodlaní dále bojovat za svobodu. Všichni tu drží smutek za oběti," uvedla Lenka Nadaire, která žije ve Francii jen 90 kilometrů od místa neštěstí. Do země galského kohouta se přestěhovala před několika lety z Chebu. I přes páteční tragédii neuvažuje o tom, že by se vrátila zpět do České republiky. „V současné době bych se nikam nestěhovala, jen kdybych bydlela přímo v Paříži, uvažovala bych o odchodu někam mimo město," dodala.

Autor: Vladimír Meluzín, Jiří Drozdík, Václava Simeonová

15.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení