VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Církev žádá svůj majetek

Karlovarský kraj - Postupně, až takřka plíživě vznáší církev další a další požadavky na vrácení majetků a pozemků. Žádosti o vydání parcel nyní řeší Nejdek, Žlutice, Boží Dar a přibližně čtyři tisíce hektarů už církvi vydaly Lesy České republiky, krajské ředitelství Karlovy Vary (LČR).

5.9.2015
SDÍLEJ:

Církev žádá svůj majetek. Lesy v kraji už vydaly cca čtyři tisíce hektarů Foto: Ilustrační foto: Deník

„My žádosti vyřizujeme průběžně a pozemky postupně vydáváme," uvedl ředitel Miroslav Rozner. Nejvíce jich LČR dosud vydaly na Nejdecku a kolem Nových Hamrů, kde restituce uplatňuje Náboženská matice. Podle ředitele Roznera potrvá tento proces až do konce roku, proto se nejedná o konečnou statistiku vydaných pozemků.

Ve Žluticích si o pozemky zažádalo Biskupství plzeňské. „Jde přibližně o sto metrů čtverečných. Jeden pozemek je u kostela, druhý v zahrádkářské kolonii. S biskupstvím vedeme jednání přes právníky. Nárok se týká i ulice, která sousedí s kostelem sv. Petra a Pavla. Tu nechalo opravit město. Ale nepředpokládám, že pokud by ji církev získala, oplotila by ji a uzavřela. Rozhodně to nebude komplikovat život občanů," uvedl starosta Žlutic Václav Slavík.

S právníky se nyní radí i v Nejdku. I zde si Biskupství plzeňské nárokuje cca třicet tisíc metrů čtverečných pozemků. Což je pro město komplikace, protože na části nárokovaných pozemků chce vybudovat rekreačně-sportovní areál.

S restitučními nároky se církev obrátila i na Krajský úřad Karlovarského kraje. V tomto případě už ale nejde jenom o pozemky, ale o náboženské artefakty. „Veškeré nároky ale Karlovarský kraj zatím odmítl," uvedla Jana Pavlíková, mluvčí Karlovarského kraje. Dvě žádosti už vloni na kraj vznesl Rytířský řád Křížovníků s červenou hvězdou.

Rytířský řád chce vydat zastavěnou plochu a nádvoří u budovy Integrované střední školy v Chebu a jako svůj majetek si nárokuje inventář kostela sv. Bartoloměje také v Chebu včetně archiválií ve správě chebského muzea. Rytířský řád křížovníků hodlá od kraje získat také mobiliář fary a kostela ve Františkových Lázních. I ten je ve správě chebského muzea.

Prostřednictvím Ministerstva kultury se na kraj obrátila také Římskokatolická farnost Sokolov, která žádá o vydání dřevěné sochy sv. Pavla, která je ve správě chebského muzea. Kraji byla předána i výzva Kanonie premonstrátů Teplá k vydání mimo jiné přibližně 522 položek knih a tisků. Ty má zatím ve správě karlovarské muzeum.

„Na všechny doručené žádosti Karlovarský kraj reaguje zamítavě s odůvodněním, že na základě zákona o církevních restitucích není povinnou osobou k jejich vydání," uvedla krajská mluvčí Jana Pavlíková

Autor: Ivana Kalinová

5.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení