VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co léčí na ambulanci bolesti?

Karlovarský kraj - Karlovarská krajská nemocnice otevřela v Karlových Varech novou ambulanci bolesti. Pacientům bude k dispozici tři dny v týdnu a jde o první pracoviště svého druhu v regionu, které provádí také intervenční výkony pod skiaskopickou rentgenovou kontrolou.

16.2.2016
SDÍLEJ:

V AMBULANCI bolesti pomohou i lidem po různých úrazech. Využívat se přitom bude například akupunktura.Foto: Ilustrační foto Deník

„S chronickou bolestí se potýká zhruba jedna třetina české populace. Nejčastěji jde o bolesti zad a kloubů nebo pooperační, posttraumatické nebo nádorové bolesti. Výskyt chronické bolesti u tak velké části populace souvisí především se současným životním stylem," říká algezioložka Miroslava Doubková, která novou ambulanci bolesti vede. Jde hlavně o nedostatek pohybu a s ním související svalové ochablosti nebo disbalance, ale i značnou míru stresu a nevhodné stravovací návyky. Až polovinu pacientů s chronickou bolestí tak tvoří lidé s bolestmi zad a souvisejícími degenerativními změnami.

V prvních fázích přitom má bolest jednoznačně pozitivní úlohu. „Jde o jasné varování, že s naším tělem něco není v pořádku. Signalizuje, že bychom se měli zaměřit na příčiny, a pokud to je možné, snažit se o jejich odstranění. Pokud však bolest přetrvává déle než tři měsíce, obvykle již postrádá svou varující funkci, a v některých případech se dokonce stává nemocí sama o sobě. V takovém případě pak člověka už neomezuje původní onemocnění, ale právě samotná bolest," vysvětluje lékařka Doubková.

A dodává, že velkou roli hraje i psychická odolnost jedince a celkový pohled společnosti na bolest. „Dříve se bolest považovala za více samozřejmou. Byla brána jako běžná součást nemoci nebo stáří. Dnes ji mnohem lépe diagnostikujeme, máme skupiny pacientů, kteří by dříve nepřežili, ale dnes to je po složitých výkonech možné. A významně se změnila také dostupnost léků a intervenčních metod léčby bolesti," vysvětluje algezioložka. Právě nové účinné tablety, náplasti a spreje proti bolesti umožňují i pacientům v těžkém stavu, například u onkologických onemocnění, zůstat doma mezi svými blízkými, pokud si to přejí, a neumírat v nemocnici. Nebo umožňují pacientům s chronickými bolestmi zad se při zhoršení bolesti vyhnout infuzím a pobytu v nemocnici a zvládnout období zhoršení bolesti doma pomocí tablet.

Nová karlovarská ambulance bolesti se ale nebude zaměřovat jen na medikamentózní tlumení bolesti. „Vazba na nemocnici nám umožňuje u složitých případů poskytovat multidisciplinární léčbu, což znamená spolupráci více odborníků, jako je fyzioterapeut, psycholog, ale také intervenční radiolog nebo radioterapeut a algeziolog. Navíc chceme využít i postupů na hranici klasické západní medicíny, kdy se zapojuje například akupunktura. A v budoucnosti při léčbě nádorové bolesti připravujeme i velmi úzkou spolupráci s onkologickým oddělením v Chebu," doplňuje lékařka.

Ambulance bolesti Nemocnice v Karlových Varech tak je již od svého počátku jediným pracovištěm v kraji, které umožňuje intervenční výkony pod skiaskopickou rentgenovou kontrolou. Nejčastěji jde o takzvané opichy při bolestech zad.

„Na rozdíl od těch klasických ale využití radiodiagnostické techniky umožňuje lékaři jejich přesnou aplikaci, a tím pádem i dosažení maximálního možného účinku. Vedle nich ale bude ambulance provádět i intervenční léčbu nádorové bolesti například u karcinomu slinivky břišní a dalších onemocnění," uzavírá lékařka. Kapacita karlovarské ambulance umožní ošetřit až 2,5 tisíce pacientů ročně.

Autor: Ivana Kalinová

16.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení