VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drahé stopy

Krušné hory - Milovníci bílé stopy brázdí běžkařské trasy po Krušnohoří každoročně a i nyní už se na obutí lyží jistě těší. Kolik ale údržba stop stojí? Karlovarský kraj na údržbu běžeckých lyžařských stop v celém regionu ze svého rozpočtu uvilní 1, 4 milionu korun. Jenomže to nestačí. Další tisíce musejí dodat jednotlivé obce a města v Krušnohoří.

5.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Boží Dar coby významné středisko zimních sportů má na svém katastrálním území přes 70 kilometrů běžeckých stop. „Jejich přesná délka se odvíjí od toho, jaká je zima. Pokud je hodně sněhu, můžeme si dovolit si s trasami trochu pohrát," vysvětluje starosta Božího Daru Jan Horník. Zde kraj přispívá přibližně částkou 200 tisíc korun na údržbu stop a zhruba stejnou sumou se podílí samotné město. „Časté a hlasité jsou diskuse na téma, jak často trasy upravovat. V zahraničí se na údržbu stop vynakládají mnohem vyšší sumy. Rolby a skútry do stop vyrážejí denně, podle mě je to ale mrhání penězi. Pokud chumelí, není problém vyjet na trasy i dvakrát denně, sníh se ujezdí a potom déle vydrží, jinak ale preferuji model, kdy se trasy upravují hlavně před víkendem, kdy do nich vyjede největší počet běžkařů," dodal Horník.

Ke stejnému názoru se přiklání i Zdeněk Lakatoš, starosta Abertam. „Přibližně 40 kilometrů běžeckých tras v katastru Abertam upravujeme většinou ve středu a pak během víkendu. Samozřejmě to nejde paušalizovat, záleží hlavně na počasí," řekl Lakatoš. Do úpravy abertamských stop jde 110 tisíc korun z dotace Karlovarského kraje a stejná částka z rozpočtu města. Část tras, které Abertamští spravují, leží na katastru Jáchymova. Obě města se na této variantě dohodla už před lety.

Úpravu běžeckých stop v Krušných horách zajišťují ve spolupráci dva subjekty, sdružení Centrální Krušnohoří a obecně prospěšná společnost První Krušnohorská. Města a obce tedy zajišťují úpravu běžeckých stop jejich prostřednictvím. První Krušnohorská má na starost stopy kolem Božího Daru. K těm, jejichž stopy upravuje sdružení Centrální Krušnohoří, se letos prvně také přidají Potůčky. „Roky jsme si zajišťovali údržbu našich sedmi kilometrů běžeckých tras sami, obecním skútrem a za pomoci hasičů. Vyšlo nás to přibližně na 15 tisíc korun za zimní sezonu," říká starosta Vlastimil Ondra. „Letos se prvně přidáme ke společné úpravě stop, což bude praktičtější. Ale trochu se zvýší náklady na tuto údržbu, o kolik se uvidí po sezoně." Mezi Potůčky a Horní Blatnou letos vznikla nová trasa přes skály Strašidla a její úprava bude také ve společné režii sdružení. „Na letošní zimní sezonu jsme kraj požádali o dotaci 80 tisíc korun. Kolem Horní Blatné je pouhých šest kilometrů běžeckých tras, které plánujeme letos upravovat ve stejném rozsahu jako loni," uvedl starosta Robert Petro. I katastrem Nových Hamrů vede běžecká trasa, její čtyři kilometry dlouhou stopu upravuje taktéž rolba ze sdružení. „V loňském roce byla celková investice do stop kolem 20 tisíc, letos bychom rádi přidali dalších deset z obecního rozpočtu," prohlásil hamerský starosta Jaroslav Bradáč.

Příhraniční trasy nabízejí také možnost přejet na lyžích hranici, ať už do sousedního státu, nebo kraje. „S Loučnou, která je součástí Ústeckého kraje, máme k dispozici v rámci projektu spolupráce dvě vlastní rolby na úpravu stop," uvedl božídarský starosta Jan Horník.

Problémem běžkařů často bývá, kde zaparkovat. V Abertamech je parkování zdarma, v areálu technických služeb, které jsou také startovním místem lyžařské stopy, je k dispozici až 90 parkovacích míst. „Na Božím Daru lze svůj automobil nechat na centrálním městském parkovišti, za celý den zaplatí běžkař 50 korun a do stopy to má kousek. Rádi bychom, aby se to lidé naučili a nekomplikovali situaci ve městě tím, že budou parkovat na stáních vyhrazených například pro hotelové hosty," dodal Horník.

Autor: Zdeňka Newiaková

5.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení