VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman Havel jednal s ministrem Stropnickým

Karlovy Vary - Může vedle sebe existovat vojenská střelnice a vodní dílo? Právě takové dilema včera společně řešili hejtman Karlovarského kraje Martin Havel a ministr obrany Martin Stropnický během jednání na Krajském úřadě Karlovarského kraje.

20.5.2016
SDÍLEJ:

Ministr obrany Martin Stropnický a hejtman Martin Havel.Foto: Foto KÚKK

Hlavním tématem diskuse byl záměr kraje vybudovat v Hlubocké Pile na území vojenského újezdu Hradiště vodní nádrž, která by v budoucnu vyřešila hrozící nedostatek zásob vody.

Podle hejtmana Martina Havla jde o dlouhodobou snahu kraje jednak udržet vodu v krajině, dále díky stavbě a provozu přehrady zajistit pro obyvatele kraje nová pracovní místa, ale najít i možné energetické využití. Vodní nádrž v Hlubocké Pile by navíc vznikla v lokalitě, kde by nenarušila životní prostředí a nebylo by nutné kvůli stavbě například přesídlit obyvatelstvo.

Poslankyně Parlamentu ČR Markéta Wernerová upozornila, že se myšlenka stavby přehrady nicméně v poslední době potýká s negativním stanoviskem Ministerstva obrany, nepočítá se s ní ani mezi prioritami Ministerstva zemědělství. „Naším cílem přitom není poškodit oblast pro odborné zázemí a výcvik armády, spíše chceme najít možný způsob koexistence vodního díla a vojenského prostoru," dodala. Ministr Stropnický ji ujistil, že na jedné straně vnímá problém se zásobováním vodou, který trápí ČR i celou Evropu, ale na druhé straně zdůraznil, že narůstá výcviková činnost armády vzhledem k bezpečnostní situaci v zemi a vojenský újezd Hradiště navíc pravidelně využívají i zahraniční jednotky.

Zástupci kraje i ministerstva se v závěru dohodli, že vznikne pracovní skupina, v níž bude Karlovarský kraj spolupracovat s Ministerstvem obrany a s odborníky podniku Povodí Ohře. Skupina bude mít za úkol najít východisko pro možnou budoucí realizaci záměru.

Plánovaná vodní nádrž Hlubocká Pila by se měla nacházet na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje přímo na území vojenského újezdu. Přehrada by měla mít rozlohu 76,4 hektaru a objem 11 milionů metrů krychlových. (pav)

Autor: Redakce

20.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení