VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Novotný si podrží obě funkce. Zůstane hejtmanem i poslancem

Karlovy Vary - Josef Novotný (ČSSD) dnes na jednání krajského zastupitelstva oznámil, že zůstane obrazně řečeno sedět na dvou židlích a bude současně hejtmanem Karlovarského kraje i poslancem. Postavil se tak proti doporušení své strany, aby si ponechal pouze jednu z nich. Opoziční krajský zastupitel Petr Šindelář (ODS) vzápětí podal návrh, aby byl hejtman odvolán. Ten ale nakonec neprošel.

24.4.2014 26
SDÍLEJ:

Josef Novotný zůstane hejtmanem i poslancemFoto: Foto Deník


„Jsem zodpovědný voličům, a těm souběh funkcí nevadí. Jinak by mi v krajských volbách nedali přes jedenáct procent preferenčních hlasů," obhajoval svůj postoj Novotný. Své rozhodnutí k doporučujícímu usnesení ČSSD ohledně souběhu funkcí vysvětlil dopisem všem členům ČSSD v kraji.
„Stále trvám na tom, že jde o usnesení, které je v rozporu se základními ústavními principy českého demokratického právního řádu, jako je rovnost nebo zákaz diskriminace. Současně toto usnesení nabádá k omezování mých ústavou zakotvených politických práv," tvrdí Novotný.
A dodal že nechce dopadnout jako trojice poslanců ODS, kteří byli stíháni za to, že mandát údajně vyměnili za jakousi formu politického úplatku.
„Do souboje dvou mužů je vtažena celá ČSSD. Myslím, že to bylo zbytečné. Dvacet let to funguje, starostové jsou poslanci a senátory a je to mediálně vděčné téma," konstatoval Novotný.
Na přímý dotaz, zda myslí spory mezi předsedou ČSSD Sobotkou a jihomoravského hejtmana Haška, pouze uvedl, že jména si každý může dosadit sám.
Opoziční grilování
Po oznámení Josefa Novotného, že zůstává v obou funkcích, jej čekalo nepříjemné grilování od opozice. Přesto návrh krajského zastupitele Petra Šindeláře (ODS) na jeho odvolání neprošel, a tento bod tak nebyl zařazen do programu jednání, výtkám i ironickým poznámkám se hejtman nevyhnul.
„Vy sám si o důvěru krajského zastupitelstva řeknete, a pak nám nedáte prostor, abychom se vyjádřili. Domníval jsme se, že jste sportovec, který k tomu postaví čelem. A vy jste to neudělal, nemáme se už o čem bavit," odmítl Šindlář hejtmanovu argumentaci, že když jej krajští zastupitelé většinou hlasů odmítli odvolat, on to považuje za projev důvěry.
„Nejsem gubernátor. Nikomu nemohu a nechci nic přikázat. A v zastupitelstvu mám jen jeden hlas," zdůraznil hejtman Novotný.
Stejný názor jako Petr Šindelář také Miroslav Balatka (ALTERNATIVA) a kritická slova na hejtmanovu adresu padla i z ústa Jiřího Kotka (ALTERNATIVA). Ten Novotného vyzval, aby své rozhodnutí ponechat si obě funkce změnil. „Chci apelovat, abyste zrevidoval své rozhodnutí a soustředil se na jednu z funkcí a věnoval se plně jedné z nich. Setrvání na dvou funkcích je nešťastné," řekl.
Problém s hejtmanovým souběhem funkcí měl i krajský zastupitel a senátor Jan Horník (STAN). Ten připustil, že je jako starosta v obdobné situaci. „V porovnáním s krajem jsem ale starostou relativně malé obce. Co mi ale vadí nejvíce, je to, že tady řešíme problémy ČSSD," zdůraznil Horník. Podle krajské opozice jde o hejtmanovo rozhodnutí a on si za něj ponese politickou odpovědnost. Pak chtěli zastupitelé vědět, kde si na internetu mohou ověřit jeho příspěvky na charitu.
Ke svému stranickému kolegovi byl dosti kritický i Jakub Pánik. O přestávce s hejtmanem živě debatoval. „To není chlapské, takhle to tajit do poslední chvíle a oznámit nám to až na zastupitelstvu. Měl nejdříve informovat krajské vedení ČSSD. Jak se rozhodl, se mi vůbec nelíbí," poznamenal Pánik.
To už hejtman Novotný zvýšil hlas. „Přispěl jsem například deseti tisíci korunami nemocnému dítěti, dvacet tisíc korun obdržel sportovní klub, deset tisíc jsem poskytl folklórnímu souboru v Mariánských Lázních a třicet tisíc korun jsem dal barevnému volejbalu.
Pak mu ale došla trpělivost. „Tak o co tady jde? Závidíte mi plat, nebo práci? Funkci, nebo plat?" rozčílil se a dál se o svém souběhu funkcí na jednání krajského zastupitelstva zastupitelstva odmítl bavit.
„Po zastupitelstvu jsem o tom ochoten diskutovat hodiny," konstatoval pouze.

Autor: Redakce

24.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení