VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaštany i jablíčka, to všechno můžete nosit do lesa.Víte ale, čím zvěři škodíte?

Karlovarský kraj - Na Vánoce dopřáváme sobě i svému okolí. Jinak na tom není ani lesní zvěř. Nosit jim mlsky do lesa není problém, ale je nutné vědět, co zvěři škodí a naopak, co má ráda.

16.12.2016
SDÍLEJ:

SRNKÁM udělá největší radost kamenná sůl. Foto: Archiv: Deník

„Do krmelců mohou lidé nosit jablíčka, čerstvé kaštany, žaludy nebo bukvice. Nikdy ale ne sušené, protože ty zvěř velmi špatně tráví. Taky není vhodné nosit do krmelce bílé pečivo. Samozřejmě menší množství není problém. Když budou v korýtku tři čtyři plátky chleba, tak to nikomu neuškodí. Ale ve chvíli, kdy je pečiva moc, tak začne plesnivět," vysvětlil myslivec Ladislav Cinegr.

Důležité je si také uvědomit, co opravdu škodí spárkaté zvěři. „Ideální je jadrné krmivo, bezlepkové. Nejlepší je oves, který obsahuje hodně vlákniny. Vhodná je i kukuřice. Naopak velmi škodí pšenice," řekl Cinegr. V podstatě je pro lesní zvěř vhodné vše, k čemu se dostane sama během roku. „Chleba pro ně není zkrátka přirozený. Nejlepší je vojtěškové seno," sdělil Cinegr.

Lesní zvěř ale nezůstává napospas počasí a přírodě. Myslivci jim do krmelců nosí vše potřebné. „Teď krmíme právě ovsem. V tomto mokrém období, a také na jaře, kdy zpod sněhu vylézá shnilá tráva, dáváme takzvanou letninu. V té je prakticky vše, co roste v létě. Nejvíce zvěři stejně jako člověku prospívá kopřiva, ale my tam přidáváme také maliníky a další letorosty měkkých dřevin. Dále pak celoročně doplňujeme kamennou sůl. Nevadí ani, když dostanou kostky soli, co mívají krávy na pastvách. Sůl prospívá zvěři při trávení. V přírodě jim chybí, proto se také stává, že chodí k silnici, kde olizuje vozovku, což vede k následným úhynům," vysvětlil Cinegr.

Mezi lesní zvěř nepatří jen jeleni, srnky, daňkové nebo mufloni. Myslivci přikrmují i bažanty, koroptve a kachny. „Pro pernatou zvěř připravujeme zásyp, do kterého patří plevy, což je odpad z obilí. Ti mají naopak pšenici rádi a svědčí jim. Navíc se i zabaví při hledání a hrabání. Přidáváme jim také trošku řepy, aby nezmrzla a přitom zajistila vodu. A pro koroptve stavíme boudy, aby se měly kam schovat před dravci," doplnil Cinegr.

Autor: Barbora Šmudlová

16.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení