VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo je holčička na fotce? Pátrá ředitel sokolovského muzea

Sokolov – Kdo je holčička ve vězeňské uniformě na fotografii, kterou vlastní sokolovské muzeum? Je to Francouzka, nebo Španělka? Měla nějakou souvislost s ženským koncentračním táborem ve Svatavě, kde byly vězněny i děti?

26.4.2017
SDÍLEJ:

Druhá objevená fotka (vpravo) pochází z tábora v Mauthausenu a zachycuje podle ředitele Runda tutéž holčičku.Foto: Deník / Žippaiová Lucie

Jaký byl její osud a žije ještě? Na tyto otázky hledá už téměř pět let odpověď ředitel muzea Michael Rund. „Pátrám hlavně přes internet, rozeslal jsem desítky e-mailů, telefonicky se snažím spojit s různými institucemi, a pokud je to možné, pátrám i na konkrétních místech,” popsal ředitel Rund. Fotografii objevil v krabici s dokumenty, které muzeum získalo z pozůstalosti regionálního historika Václava Němce. Je na ní holčička ve vězeňské uniformě, s číslem, před nímž je písmeno F. „Vzadu na fotografii je nápis francouzské děvčátko, vězeňkyně číslo 155916 při průjezdu Prahou 1945,” upřesnil.

Během pátrání zjistil, že stejná fotka je i v Americe ve sbírkách muzea holocaustu a objevila se i v expozici muzea vojenství ve Francii. „Už víme, že další verze této fotky existuje v Praze. Objevil jsem ji na stránkách Charity ČR,” pokračoval. Obě fotografie zřejmě fotil jeden autor, Josef Bláha, pracovník Charity. Objev této fotky je pro něj spojen s dalším překvapením.

„Je tam napsáno, že jde o španělské děvčátko procházející karanténou v Praze na cestě domů,” uvedl a dodal, že přes Francii ho jeden badatel upozornil, že existuje jiná fotka této holčičky, která byla vyfocena v květnu 1945 v Mauthausenu. „Myslím si, že je to stejná holčička. První fotografie ji zachycuje zřejmě v okamžiku osvobození tábora a druhá pak až v Praze na cestě domů. Fotka má sice horší kvalitu, ale F je čitelné,” vysvětlil ředitel.

Že by skutečně mohlo jít o španělské děvčátko, dokládá i fakt, že autorem druhé fotografie je známý španělský fotograf Francisco Boix, vězeň z Mauthausenu, který dokumentoval dění v táboře a zachránil po válce asi dva tisíce fotografií z lágru. „Moje teorie je, že rodiče holčičky, nebo jen maminka, byli Španělé, utekli do Francie, kde se zapojili do odboje, a byli zatčení. Ke konci války se pak během pochodu smrti dostali do Mauthausenu,” shrnul, k čemu zatím dospěl. Tam sice pod daným číslem nikdo zapsaný není, ale na konci války už byly zmatky a ne vše se zapisovalo.

Ve svém pátrání ředitel Rund rozhodně nekončí. Holčičce na fotografii může být kolem čtyř až pěti let, tudíž existuje možnost, že ještě žije. „Prvotní impuls pro hledání byl, jestli má fotka souvislost s táborem ve Svatavě. Teď se nám rýsuje zajímavý příběh, všechno do sebe začíná zapadat a nejhezčí by pro mě bylo, kdybychom vypátrali její konkrétní osud,” uzavřel.

Autor: Lucie Žippaiová

26.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení