VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konference řešila problematiku menšin

Karlovy Vary - Na problematiku menšin a sociálně vyloučených lokalit byla kromě jiného zaměřena konference, která se včera konala v krajské knihovně. Nechyběla ani tématika prevence kriminality a rizikového chování. Příslušníci Policie České republiky představili rovněž preventivní činnost ve vztahu k menšinám v Karlovarském kraji. O tu se stará sedmičlenná pracovní skupina, kterou na konferenci zastupovali dva její členové, policisté Kateřina Böhmová z Karlových Varů a Alexander Tutter z Chebu. Každý kraj má tuto skupinu jinak velkou.

2.12.2016
SDÍLEJ:

Kateřina BóhmováFoto: Zdeněk Hnízdil

Mezi stěžejní aktivity skupiny patří navazování kontaktů a budování důvěry mezi příslušníky menšin a PČR, monitoring, zda nevznikají nové sociálně vyloučené lokality, analýza situace na území a spolupráce se státní správou, samosprávou a neziskovými organizacemi.

„Jako příklad z naší praxe mohu uvést situaci kolem obytného domu Hálkova 28 v Chebu, který je obýván sociálně vyloučenými lidmi. Mezi občany města se začaly šířit zvěsti, že po jejich nastěhování tu vzrostla kriminalita. My jsme se sem vydali a zjistili jsme, že úroveň kriminality je v lokalitě minimálně stejná, možná nižší. Statistiky akorát narušuje nedaleký obchodní dům, kde dochází často k drobnějším krádežím od drogově závislých a bezdomovců. To ale není vinou obyvatel Hálkovy. Dále se tu množily stížnosti na rušení nočního klidu, které jsme vyřešili instalací kamer a činností asistenta prevence kriminality, který s obyvateli domu komunikuje a vše řeší," uvedl Tutter.

Do činnosti této skupiny spadají rovněž přednášky na školách, romské tábory a pomáhají také během Dne národnostních menšin, který bývá součástí programu sokolovského Hornického dne. „Cílem této akce je prohlubovat vztahy veřejnosti s menšinami, které tu žijí. Příchozí mohou ochutnat kulinářské zajímavosti dané národnosti a zhlédnout tradiční většinou taneční nebo pěvecké vystoupení," doplnila Kateřina Böhmová.

Letos byl uspořádán také Příměstský tábor v Rotavě, který posloužil jako prevence delikventního chování dětí během jejich volného času. „Největším problémem dětí ze sociálně vyloučených lokalit, jako je tato, je nuda a špatný model v rodině. Potěšilo nás ale, že děti, které se zúčastnily, přistupovaly k úkolům a hrám vstřícně a až na výjimky je to bavilo. Snažíme se o nápravu této situace a do budoucna zvažujeme další podobný tábor v jiné vyloučené lokalitě v kraji," doplnila Böhmová.

Na konferenci byla dále rozebírána problematika ohledně novely zákona o právu shromažďovacím, kterou představila Kateřina Jamborová z Odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality Ministerstva vnitra, Islám v České republice v podání Daniela Křížka z katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a situace o vietnamské komunity u nás.

Autor: Zdeněk Hnízdil

2.12.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení