VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj se změní v kreativní region

Karlovarský kraj - Kraj se postupně stane lepším místem pro život. Díky designu a inovacím.

29.1.2016
SDÍLEJ:

Karlovarský kraj bude kreativní regionFoto: Foto a video: Deník/ Zdeňka Newiaková

Proces přeměny Karlovarského kraje v kreativní region byl zahájen. Při této příležitosti se včera sešli zástupci firem a samosprávy s představiteli neziskovek Protebelive a Czechdesign a zástupcem z britské organizace Design council.

Design není jen o navrhování pěkných věcí, ale také o efektivních službách a užitečných zlepšeních nebo nových řešeních a nápadech. Kamila Matějková z pražské neziskové organizace Czechdesign proto i do našeho kraje přivezla workshop, při němž se snaží dostat mezi fundované lidi tyto pokrokové myšlenky. „Účast zahraničních hostů přináší čerstvý vzduch. Tito lidé ukazují, jak se může design nenásilně dostat do realizace různých projektů. Cílem akce, které se k naší radosti účastní zástupci z různých sfér, je přijít na to, jak ozvláštnit a vylepšit stávající projekty a jak inovovat nápady tak, aby byl Karlovarský kraj lepším místem pro život," vysvětluje Matějková.

Podle Jiřího Hanka z karlovarské organizace Protebelive je design řízeným procesem změn k lepšímu. „Ve službách pro lidi jde hlavně o užitečné inovace, klidně i při práci policie nebo při poskytování sociálních služeb," řekl.

Na workshopu se sešlo několik desítek lidí, kteří v našem regionu pracují a bydlí. „Jsou zde lidé ze státní sféry, ale i soukromí podnikatelé. Rozděleni byli do čtyř skupin a každá nich má za úkol nejprve vytyčit hlavní témata, jakési příklady toho, na co by bylo potřeba se zaměřit při oné inovaci a obnově," pokračuje Matějková. Častým problémem, který účastníci workshopu jmenovali, bylo například to, že je potřeba, aby lidé z regionu neodcházeli za prací jinam, aby zde mladí lidé chtěli žít a zakládat rodiny. „Změnou přístupu k řešení těchto obecných otázek se můžeme dostat dál. Výstupem je společná myšlenka a jistá kampaň směrem k lidem a institucím, které mohou mít vliv na budoucí rozhodnutí," doplnil Jiří Hanek.

Region by tak podle organizace Protebelive mohl být časem napojen na trendy ve světě a ty by se přizpůsobily lidem, kteří skutečně žijí v našem kraji. „Rádi bychom zavedli pravidelná neformální setkávání akční skupiny tvořené lidmi napříč sektory, z nichž by vycházely inovativní a designové vize," dokončil Hanek, zakladatel neziskové organizace Protebelive.

Workshop v Karlovarském kraji byl prvním, který pražská organizace Czechdesign provedla, a proběhl díky financím z norského fondu EHP v rámci cyklu přednášek a workshopů.

Autor: Zdeňka Newiaková

29.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení