VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křesadlem práce nekončí, ba naopak

Karlovarský kraj - Křesadlo letos ocenilo v Karlovarském kraji celkem čtyři dobrovolníky. Jedním z oceněných byl i Milan Hloušek. Více o jeho práci se dočtete v rozhovoru s ním.

21.4.2016
SDÍLEJ:

DRŽITEL ceny Křesadlo Milan HloušekFoto: Barbora Šmudlová

Jaké byly vaše první myšlenky, když se ozvalo vaše jméno a vy jste dostal Křesadlo?

„Pro mě to bylo obrovské překvapení. Opravdu jsem nepočítal, že bych Křesadlo mohl dostat. A moc si toho pochopitelně považuji. Už jen to, že jsem se dostal mezi nominované, bylo pro mě velkou poctou. Všichni tito lidé, a ještě mnoho dalších, si zaslouží veřejné uznání, za to, že obětavě a nezištně pomáhají druhým. O spoustě dobrovolníků se ani neví. Jsou totiž příliš skromní na to, aby své zásluhy někde veřejně prezentovali."

Za co všechno jste tuto cenu dostal? Jaké vaše aktivity byly oceněny?

„Víte, když četli moje jméno a já si šel pro Křesadlo, tak jsem vůbec nevnímal, jaké aktivity moderátor zmiňuje. Určitě ale zmínil moji práci pro Potravinovou banku Karlovarského kraje a neziskovou organizaci Pomoc v nouzi. Také vím, že se v mé nominaci objevily další aktivity, jako je spoluautorství naučné publikace o domácím násilí, činnost v rámci Českého novinářského klubu či působení v sociálním podniku Srdce a čin. To všechno mě moc baví a naplňuje. A přestože je práce v neziskovkách někdy pořádný adrenalin, už bych si bez nich svůj život nedokázal představit."

Co všechno předcházelo vaší práci v Pomoci v nouzi?

„Než jsem začal působit v neziskovém sektoru, pracoval jsem devět let pro Sokolovský deník. A už tenkrát mě bavilo psát o organizacích, které pomáhají druhým a snaží se o to, aby svět okolo nás byl lepší. Neznamená to však, že bych psaní odložil. To vůbec ne. Píši stále a dobře vím, že psát budu i v budoucnu. To v člověku nějak zůstane, potřeba vyjadřovat se k dění okolo sebe, objevovat stále něco nového, vyjadřovat své názory, postoje, pocity.

Málokdo také ví, že jsem ještě před novinařinou pracoval jako prodavač a skladník v supermarketu. No a vidíte, po letech jsem zase zpátky mezi regály. Tentokrát už ale ne v obchodě, nýbrž ve skladu potravinové banky."

Kdy jste začal poprvé pociťovat, že vás naplňuje pomáhat ostatním?

„Dá se říci, že to bylo v období, když jsem odmítl jít na vojnu a místo toho nastoupil na civilní službu. Jako civilkář jsem byl přidělený do Ústavu sociální péče Sokolík v Sokolově, kde jsem pracoval jako asistent vychovatele. Svého rozhodnutí jsem nikdy nelitoval. Ba naopak. Jsem rád, že jsem se mohl věnovat lidem se zdravotním a mentálním postižením a být tak užitečný. Dodnes si mě někteří klienti pamatují, a když mě na ulici potkají, tak se ke mně srdečně hlásí. Je to od nich milé."

Kdo vás nejvíce podporuje ve vaší činnosti?

„Jednoznačně moje žena. Bez její podpory bych nemohl dělat, co dělám. Kdykoli se o ni mohu opřít a požádat ji o pomoc. A když vidí, že mi ubývá sil, je na blízku, aby mě nabila svým optimismem a láskou. V zaměstnání jsou pak mými nejlepšími rádci a parťáky do nepohody ředitel Pomoci v nouzi Robert Pisár a kolega Petr Beránek. Také jim vděčím za to, že jsem mohl Křesadlo získat.

Co považujete v současnosti za svůj největší úspěch?

„To je hodně těžká otázka. Asi to, že mohu pracovat s tak skvělými lidmi, jaké jsem potkal v Pomoci v nouzi. Od nich jsem se toho totiž hodně naučil a přesvědčil se, že pomáhat druhým má smysl."

Jaké máte plány do budoucna?

„Chtěl bych, aby se nám dařilo rozvíjet potravinovou banku a plnit její hlavní poslání, čímž je boj proti hladu a plýtvání potravinami. Vím, že nás v tomto směru čeká ještě hodně práce, ale já se jí nebojím. Naopak. Těším se na ni.

Kromě toho se ve svém volném čase věnuji psaní románu. O čem bude, bych si zatím ještě nechal pro sebe. Určitě se v knize objeví slova jako pravda, láska, naděje, pomoc, porozumění. Zkrátka slova, která v dnešní době bohužel slýchávám stále méně, a tak mám potřebu jim v mé knize dát prostor a vykřesat tak malé pomyslné plamínky dobra."

Autor: Barbora Šmudlová

21.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení