VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KV Arena: Město trvá na nápravě křivdy

Karlovy Vary – Problém, který se táhne roky. To je pro Karlovy Vary KV Arena. Stála přes miliardu korun a městu nyní visí jako koule na noze. Hala totiž polyká další a další miliony za soudní pře, město za ni splácí úvěr a snaží se sanovat ztrátu, do níž se KV Arena propadá.

22.3.2017
SDÍLEJ:

Petr Kulhánek (KOA)Foto: Deník / Hnízdil Zdeněk

Po dalším soudním debaklu kvůli KV Areně jsme se proto Petra Kulhánka (KOA) primátora Karlových Varů zeptali:

Podá město dovolání k Nejvyššímu soudu kvůli prohranému sporu o doplatek ceny za KV Arenu? Má vůbec smysl v těchto soudních sporech pokračovat?

O podání dovolání se můžeme kvalifikovaně rozhodnout až po obdržení a prostudování usnesení soudu. Avšak vzhledem k tomu, že ani prvoinstanční ani odovolací soud se nevypořádal se závaznými závěry Nejvyššího soudu a rozhodl téměř totožně jako v minulosti, myslím, že argumentace pro dovolání bude silná. Víme, že smlouva o dílo je neplatná, soud konstatoval také to, že metoda tržním oceněním je správná. Nepřipustil však dokazování, že Arénu lze vydat zhotoviteli a následně by tak bylo možné vypořádat bezdůvodné obohacení. Tržní ocenění je na úrovni 600 milionů korun, město však za Arenu zaplatilo bezmála 1,1 miliardy korun. To je obrovský rozdíl v neprospěch města. Osobně si za těchto východisek nedovedu představit ukončení tohoto sporu a obhajobu proč město neusilovalo o nápravu této extrémní ekonomické křivdy.

Opoziční zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA) si myslí, že právnička města byla na soud špatně připravena a město musí, pokud chce spor vyhrát, změnit strategii a taktiku. Nezměníte právníka?

Právní zastoupení města odvádí v tomto sporu z mého pohledu vynikající práci. Každý krok postupu v této věci je konfrontován s několika dalšími právními názory dokud se nedosáhne konsensu. Nemám tušení z titulu jaké kvalifikace je právní laik Jiří Kotek schopen posoudit postup města v tomto sporu. Za naše právní zastoupení však hovoří i dosažené výsledky, a tím je právě úspěch u Nejvyššího soudu, který přijal argumentaci města. Nevidím ke změně právního zastoupení žádný důvod. Paradoxně, jde o kontinuálně pokračující právní zastoupení, kterému tuto kauzu svěřil právě Jiří Kotek.

Jiří Kotek, zastupitel Karlových Varů (ALTERNATIVA)
Myslíte si, že město mohlo tento spudní spor vyhrát?
Zcela jednoznačně. Proto byla podána žaloba. Nám se podařilo vypreparovat tu nejjednodušší podstatu, tu nejjasnější, kterou nebylo těžké identifikovat, a to je ta neplatnost smlouvy. Takže kdyby se město hned na začátku nestalo vlastníkem stavby, bylo by v pozici, že by stavba byla dále stavebních firem, a město by mělo lepší vyjednávací pozici, za kolik by se ta hala mohla koupit.

Čili co to nyní znamená pro město?
Město prohrálo a kurupční proces zůstal nevyřešen. A stavba, která je předražená o padesát procent, je města. Stojí to město soudní výlohy, které jsou kolem 20 milionů korun, a to byl ještě soud velice milosrdný, protože ty soudní výlohy zredukoval asi na třetinu, protože právníci se domáhali částky k 60 milionům korun.

Má se město ještě snažit v tomto procesu něco dělat?

Možné je podat dovolání k Nejvyššímu soudu.Město musí být schopno přehodnotit a vyhodnotit způsob taktiky, jakou mělo, když před soudem neuspělo. Odhaduji, že poté by se mělo dovolat. Ovšem jen v případě, že je bude přesvědčeno o své strategii, pokud ne, bude to propadák. (iva,vej)

Autor: Ivana Kalinová

22.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení