Naprosto unikátním počin na poli filmových festivalů pořádaných v České republice − nejen tím, kdo jej pořádá a na koho se zaměřuje, ale zejména svou koncepcí, která se zcela vymyká běžnému tematickému vymezení podobných akcí. Přesně takto nazvali pořadatelé sokolovskou akci s názvem Film Sokolov 2012, která proběhla o uplynulém víkendu.


Festival pořádají  studenti Filozofické fakulty UK v Praze. Za prvé chtějí pokračovat v úspěšné jedenáctileté éře netradičního filmového festivalu v Sokolově a zároveň museli na tuto akci shánět sponzory.


Zájem diváků přitom není malý. Do Sokolova jezdí studenti z Prahy, kteří tvoří diváckou základnu. Diváky táhnou nejen filmy, ale i přednášky. A v čem je třídenní festival tak unikátní?
„Film Sokolov je jediným festivalem, který je zároveň výjezdním seminářem několika kateder Univerzity Karlovy. Festival je navzdory své vysoké kvalitě zdarma přístupný široké veřejnosti," řekl jeden z pořadatelů.

Dvanáctý ročník mezinárodního filmového semináře Film Sokolov  přinesl unikátní díla světové kinematografie, zajímavé debaty či workshopy a bohatý doprovodný program. Tématem semináře byl  letos Hněv.


„Diváci mohli vidět jeden z prvních filmů britské ´nové vlny´ Ohlédni se v hněvu, který byl promítán z archivní 35mm kopie," uvedla jedna z pořadatelek Klára Vyhnánková. Dále to byl působivý švédský dokument The Black Power Mixtape 1967–1975 o bojích Afroameričanů za rovnoprávnost či vizuálně invenční korejský film Nebohá paní Pomsta.
Poslední den semináře byl již tradičně věnován českému experimentu – letos se představil hybatel nejen mediální realitou Vladimír Turner.