VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé volí poslance, míst je jen pět

Karlovarský kraj - Osmnáct politických stran a hnutí usiluje v Karlovarském kraji od pátku o hlasy voličů v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.Na jejich kandidátkách jsou dohromady stovky jmen, pro region je ale ve sněmovně pouze pět míst. 

25.10.2013
SDÍLEJ:

K volebním urnám přišli také někteří vězni z Vykmanova.Foto: Foto Deník Petr Toman

Kdo je obsadí, je právě na voličích, kteří mohou k urnám ještě dnes do 14 hodin.
A jaký byl včera krátce po otevření volebních místností zájem lidí? Potvrdily se odhady, že kvůli prodlouženému víkendu a školním prázdninám bude o páteční termín velký zájem?

Karlovarsko 

V Andělské Hoře se první voliči dostavili k urnám těsně po druhé hodině, kdy se otevřely dveře tamní volební místnosti na obecním úřadu. V seznamu je 246 voličů.
Hlas pro svého favorita tam odevzdalo v průběhu prvních dvaceti minut deset lidí.
„Odhadla bych, že tentokrát je v prvních chvílích více lidí, větší zájem," zhodnotila první okamžiky letošních voleb na Karlovarsku Simona Valvodová, které ve volební komisi nesedí poprvé.
Velký zájem volby zaregistrovali také v Kalových Varech. „Ve volební komisi jsme už poněkolikáté, ale tolik lidí hned ze začátku nepamatuji, lidé už čekali za dveřmi," řekl Deníku František Pavlásek ze 42. volebního okrsku v Karlových Varech.
Nával si vysvětluje tím, že lidé chtějí mít odvoleno co nejdříve, protože je láká prodloužený víkend. „Asi chtějí už odjet," poznamenal komisař.
Obdobná situace byla rovněž v Toužimi. I tady se snažili lidé odvolit především v pátek. Ve volební místnosti okrsku číslo jedna v základní škole tak bylo už krátce po otevření plno.
„Lidé přicházeli hned po otevření a stále jich tady bylo poměrně dost. V Toužimi je ale zvykem, že více lidí chodilo vždy v pátek," členka volební komise.V Tašovicích volí lidé v hasičské zbrojnici U Brodu. „Teď, tedy necelou hodinu po otevření volební místnosti, odvolilo přibližně padesát lidí. A chodí stále, ještě jsme tady bez voliče nebyli. Tady jsou lidé velmi zodpovědní a k volbám chodí," pochlubila se zapisovatelka Dana Fořtová.
V Počernech lidé volí v restauraci Selský dvůr. „Zájem je docela veliký, od otevření už odvolilo dvacet lidí z přibližně 250," uvedla zapisovatelka Marcela Heclová. Voliči si ale při odchodu z volební místnosti pivénko letos nedají. Pan hospodský už zde zlatavý mok netočí.

K ojedinělé situaci došlo v takzvaném lázeňském okrsku v Karlových Varech, kde je zapsáno kolem 300 oprávněných voličů. To, že byl od otevření místnosti o volby značný zájem, nebylo v tomto případě tím překvapením, uvedl člen volební komise Jan Kopál. "Během pátku přišlo k našim voličům dalších asi 150 lidí s voličskými průkazy. Byly to účastníci nějakého kongresu v Thermalu. Při různých volbách jsem už byl několikrát, ale tolik voličských průkazů jsem ještě neviděl," poznamena Kopál. Spokojená byl i s volební účastí "vlastních" voličů. Do uzavření místnosti jich přišlo přes třicet procent. 

Sokolovsko

Už těsně před úderem čtrnácté hodiny se plnily chodby před volebními místnostmi v Kraslicích. První nápor ale opadl už po půl hodině. „Vše stíháme," řekla včera předsedkyně třetího volební okrsku v Kraslicích Zdeňka Kropová. Obdobně mluví i jinde. „Pět minut před začátkem voleb zde nebyl nikdo. Úderem čtrnácté hodiny zde byl nával, který po chvíli opadl," říká předsedkyně volební komise ze čtvrtého kraslického okrsku Květa Jačová.
„Odjíždíme na prodloužený víkend na chatu, tak jsem chtěl vše stihnout," říkal v jedné z volebních místností volič z Kraslic. Ihned po zahájení voleb do Poslanecké sněmovny zaznamenali zájem voličů i v Sokolově. „Ano chodí jich dost," potvrdila Soňa Zaschkeová z pátého sokolovského okrsku.
Členové volebních komisí odhadují, že volební účast bude vysoká. V některých volebních okrscích už přišlo téměř padesát procent voličů. „Volební účast je vysoká," konstatovala v pátek kolem dvacáté hodiny předsedkyně třetího volebního okrsku v Kraslicích Zdeňka Kropová. Lidé podle jejích slov chodí průběžně a fronty se netvoří.Volí se i v menších městečkách. Například v nejmenším městě v republice, v horské Přebuzi, už přišlo k volební urně třicet procent lidí. Zapsaných je tam přitom 71 voličů. Chodí ale i rekreanti z voličskými průkazy. „Přišlo jich už jedenáct," řekla v pátek v podvečer zapisovatelka Lenka Mezerová.Volební místnosti se v pátek uzavřou úderem dvaadvacáté hodiny. V sobotu se otevřou v osm a uzavřou ve čtrnáct hodin. Pak začne sčítání hlasů

Chebsko 

Ještě ani neodbilo 14 hodin a před dveřmi volební místnosti v Okrouhlé na Chebsku čekali dva občané, kteří se nemohli dočkat toho, aby mohli splnit svou občanskou povinnost a dát svým favoritům hlas. Zájem o volby do poslanecké sněmovny byl v prvních hodinách tak veliký, že si lidé museli počkat ve frontě, než mohli volební lístek vhodit do urny. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli, že k volbám nepůjdou. "Přiznávám, že nemám důvod jít k volbám," řekla jedna z obyvatelek obce. "Z kandidátů jsem si opravdu nevybrala a prostě nevím, koho mám volit.

Třetí okrsek ve Františkových Lázních voliči hojně navštěvovali už v pátek. „Účast je dnes poměrně slušná a zájem lidí je zatím pěkný. A mám určitě co porovnávat, ve volební komisi jsem už minimálně podesáté," uvedl člen tamní volební komise Jiří Vosala. „Jak jsme otevřeli, občané se sem ihned vrhli," usmíval se v pátek v podvečer tamní předseda volební komise Petr Tyl. „No uvidíme jaká účast bude v sobotu," dodal.

V Teplé i referendu

 Teplé na Karlovarsku začalo v pátek místní referendum o stavbě centra služeb sociální prevence. Podle záměru radnice má nabízet služby zejména sociálně vyloučeným lidem. Jenže proti projektu, na který má město schválenou dotaci, se postavila část obyvatel a vyvolala referendum. Jeho výsledky budou známé v sobotu odpoledne. Centrum by mělo vzniknout přestavbou bývalých dílen za základní školou v Teplé. Vybudování centra by stálo 12,5 milionu korun, přičemž město by na něj dostalo od státu 9,7 milionu korun. Náklady města ve výši asi 2,8 milionu korun by šly na vybudování multifunkčního hřiště. Projekt centra služeb sociální prevence schválili už před dvěma lety tepelští zastupitelé. „Tehdy pro hlasovalo 14 z 15 zastu­pitelů," řekla ČTK starostka Teplé Jana Čížková. Ta projekt stále podporuje a referendum nepovažuje za vhodné. „Je to závažné a odborné téma. Lidé rozhodují o něčem, co vůbec neznají," řekl Čížková. Jenže obyvatelé Teplé vidí za vznikem centra další riziko, že se do města přistěhují další nepřizpůsobiví lidé. „Už tak jich je tady dost a teď bychom jim měli stavět další domy?" řekla jedna z voliček. Projekt ale s žádný ubytováním nepočítal. Podle jiných jsou zase investice do vybudování centra vyhozené peníze. „Potřebujeme tady úplně jiné věci, než nějaké centrum, které sem přitáhne další lidi bez práce," řekla další žena, která přišla volit. Zastavit projekt by však podle starostky stálo město peníze i pověst. „Museli bychom vracet asi jeden až 1,5 milionu korun. A hlavně bychom se stali nespolehlivým žadatelem o dotace," upozornila Čížková. Aby referendum bylo platné, musí k němu přijít alespoň 35 procent z asi 2400 voličů. Vítězná volba musí reprezentovat hlasování alespoň 25 procent voličů. Podobný záměr loni připravovalo nedaleké město Toužim. I tam o něm rozhodovali lidé v referendu. Sociální centrum drtivá většina voličů odmítla.

 

 

 

 

 

Autor: Redakce

25.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení