VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Chebsku řádil kulový blesk

Ašsko - Obyvatele Kopanin vyděsil nezvyklý úkaz. Místní Marii Karasové však způsobil také škody na majetku

30.7.2012
SDÍLEJ:

V Kopaninách u Aše zničil dům kulový blesk.Foto: Foto: Jan Šimeček

Drsné probuzení v sobotu zažila pětaosmdesátiletá Marie Karasová a její životní partner. Na jejich pozemku v Kopaninách u Aše měl totiž zhruba ve čtyři hodiny ráno řádit kulový blesk. Nejenže je vytrhl z poklidného spánku, ale také poničil dřevěnou stodolu, která stojí kousek od jejich domu.

„Asi v deset hodin večer jsem šla sundat květiny z terasy, protože začala bouřka," řekla posmutněle Marie Karasová. „Ani jsem nevyšla z domu a zaslechla hroznou ránu. Řekla jsem svému životnímu partnerovi, aby se šel podívat ven, že nám asi někdo hází kameny do oken. Hluk odezněl a šli jsme spát. K ránu nás ale vzbudila šílená rána a záblesk. Když jsem se začala po tom šoku rozhlížet po okolí a po domě, viděla jsem kouř. Šla jsem se podívat do stodoly a už u vchodu jsem viděla, že z její střechy koukají třísky, dřeva a kus i chybí. Uvnitř už jsem ve střeše spatřila poměrně velkou díru a zničená prkna," vysvětlila.

„Poté jsem zjistila, že soused má v garáži rozbitá okna, takže je možné, že jsme nebyli jediní. Když nám kolem osmé hodiny ráno přišli od energií opravit elektřinu, zjistili, že jsou úplně spálené elektrické zásuvky a kabely nad rozvaděčem. Jsem ale ráda, že se nikomu nic nestalo. Teď už jen čekáme v pondělí na vyjádření odborníka z pojišťovny," uvedla Marie.

Kulový blesk je velmi ojedinělým jevem. Vědci zatím nepřišli na to, kde se vlastně vzal. Na Chebsku se ale neobjevil poprvé. Dalším z lidí zasažených kulovým bleskem je zemědělec Luděk Dolejš z Odravy. Ten si celou situaci pamatuje také velmi dobře.

„Ze začátku jsem nad vesnicí viděl pouze jasnou červenou záři, která mě naprosto oslepila," řekl Luděk Dolejš.

„Později začala být velmi jasná, a to už jsem jen slyšel šílený hluk a zvuk rozbitých oken. Měl jsem po celém domě spálené zásuvky a rozbitá některá okna. Nejkurióznější věc se stala s uzávěrem vody u pračky. Ten byl tak roztavený, že s ním nešlo ani pohnout," vzpomínal. „Kulový blesk mi způsobil i zranění. Díkybohu jsem nebyl přímo v dráze blesku. Měl jsem pouze popálený obličej a byl jsem ozářený. Červená kůže se po dvou dnech oloupala," vysvětlil.

Právě i kvůli své jedinečnosti není úkaz prozkoumaný. „Kulový blesk se moc často nevyskytuje," uvedl Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

„Proto je i tento jev skoro neprozkoumaný a literatura se o něm nezmiňuje. Víme, že se jedná o plazmovou kouli, nikdo však neví, za jakých okolností a proč vzniká. Dokonce ani v laboratorních podmínkách se ho nepodařilo nikdy nasimulovat," dodal odborník z Českého hydrometeorologického ústavu.

Autor: Helena Langmaierová

30.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muž se napil kyseliny. Zřejmě omylem

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Starosta ocenil obětavou sousedku

Cheb – Jak nebezpečný může být oxid uhelnatý, se nedávno přesvědčili rodiče z Chebu.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení