VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebezpečný může být alkohol, ale i petardy, varují policisté

Karlovarský kraj - Doporučení zní: Nepřehánět to s nadměrnou konzumací byť kvalitního alkoholu a tím předcházet zdravotním problémům či jinak konfliktním situacím jako jsou rvačky či vážné dopravní nehody

31.12.2015
SDÍLEJ:

Petardy, které policie zadržela.Foto: Koláž Deníku

Konec roku bývá neodmyslitelně spojen s alkoholem, petardami a ohňostroji. Silvestrovské veselí ale může mít i své stinné stránky. Na možná úskalí upozorňují například policisté 

Varují především před nesprávným používáním zábavní pyrotechniky či konzumací neznámého alkoholu. „V období vánočních večírků a novoročních oslav je obvyklá i konzumace alkoholu. Zde je třeba opakovaně upozornit na byť nepatrné, ale stále reálné riziko otravy metanolem. Nebezpečí hrozí při konzumaci alkoholu neznámého původu. Konzumentům lze tedy doporučit jediné – nekupovat na pochybných místech a z neznámých zdrojů alkoholické nápoje, požívat nápoje pouze s jasným původem a platným kolkem," doporučuje mluvčí policistů Zuzana Pidrmanová.

Podle ní v neposlední řadě platí i doporučení nepřehánět to s nadměrnou konzumací byť kvalitního alkoholu a tím předcházet zdravotním problémům či jinak konfliktním situacím jako jsou rvačky či vážné dopravní nehody.

Stejně nebezpečná může být i pyrotechnika. Podceňování manipulace a bezpečnostních zásad vede k nepříjemným zraněním, někdy i smrtelným úrazům. „Nejrizikovější je v tomto směru domácí výroba pyrotechniky, se špatným odhadem reakcí chemických prvků. Doporučujeme proto kupovat pouze pyrotechnické výrobky, které prošly řádným testováním bezpečnosti, splňují stanovené technické požadavky a jsou vybaveny návodem k použití v češtině," varuje Pidrmanová.

Dobré je podle ní pamatovat i na zákonitosti fyziky. „Kinetická energie některých vystřelovaných pyrotechnických výrobků (zejména takzvaných kulových pum) je dostačující k usmrcení člověka. Při selhání odpalu je nutné vždy vyčkat minimálně 10 minut (nebo dle návodu i více), než se začne s pyrotechnickým výrobkem znovu manipulovat. Nedodržení této zásady je nejčastější příčinou vážných úrazů způsobených zábavní pyrotechnikou," dodala závěrem policejní mluvčí.

Autor: Roman Cichocki

31.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

„Jsem vždy velmi poctěn, když mohu poděkovat za čin vedoucí k záchraně lidského života, v tomto případě poskytnutí nezbytné pomoci a útěchy malým dětem. Kytička pro paní Pejsarovou je pouze symbolickým poděkováním, ale o to více si tohoto činu vážím, nebo

Starosta ocenil obětavou sousedku

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení