Nabídky tady prezentovaly německé firmy, které mají zájem o české zaměstnance pro zdravotnictví a také o řemeslníky. Potíží ale stále zůstává němčina, kterou řada uchazečů o práci neovládá.

Lepší práci přišel na burzu hledat také šestadvacetiletý Petr z nedalekého Hazlova. „Rád bych pracoval v Německu, a to nejen kvůli penězům, ale i přístupu zaměstnavatelů. Za jedenáct nebo dvanáct tisíc korun se nedá dlouhodobě vyžít. Bohužel mi zatím chybí hlubší znalost němčiny, což se budu snažit napravit," uvedl.

„Dorazily dvě stovky zájemců, bohužel řada z nich nesplňuje podmínky, aby mohli v Německu pracovat," informovala Radka Pecáková ze společnosti Evropské služby zaměstnanosti. Nejčastějším problémem je podle jejích slov němčina.

Jak Pecáková vysvětlila, burzou samotnou celá akce nekončí. „Po čtrnácti dnech se vždy spojíme s jednotlivými firmami, které práci v České republice nabízely a ty nás seznámí s tím, kolik českých adeptů na zaměstnání přijali," vysvětlila.

Zaměstnance přijela hledat také Monika Seufert z německé společnosti PKM Medical Care.

„Lidé, kteří u nás začínají pracovat, mají možnost prostřednictvím našeho podniku získat ubytování, zajistíme jim jazykový kurz pro zdokonalení němčiny a mnoho dalšího," lákala potenciální zaměstnance. Také ona potvrdila, že právě řeč je hlavním problémem. V českých školách se totiž dbá spíš na gramatiku než na aktivní používání jazyka.

„Základní komunikační dovednosti jsou pro zájemce velmi důležité. Často lidem stačí, aby se přestali bát mluvit," dodala.

Přeshraniční burzu práce pořádal Úřad práce České republiky, Krajská pobočka v Karlových Varech ve spolupráci s Úřadem práce Bayreuth/Hof. Akce se zúčastnili i zástupci vzdělávacího institutu Laufbahnberatung der vhs, kteří všem zájemcům radili v problematice uznávání odborné kvalifikace v Německu.