VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Netopýří noc v Jeronýmu je unikátní

Čistá - Historický důl je významným zimovištěm netopýrů a k vidění jich je zde o mnoho víc než jinde

13.9.2014
SDÍLEJ:

Netopýří noc v dole JeronýmFoto: Michael Rund

U národní kulturní památky, historického dolu Jeroným v Čisté u Rovné ve Slavkovském lese, proběhla unikátní akce. Byla jí Netopýří noc a zážitky při ní byly opravdu nevšední. Mnoho z přítomných bylo překvapeno, kolik druhů netopýrů vlastně v dole žije. Muzeum Sokolov připravilo již v odpoledních a podvečerních hodinách prohlídky dolu, které využilo dvaašedesát návštěvníků. Ti byli obohaceni i o přednášku o historii dolu Jeroným v podání ředitele sokolovského muzea Michaela Runda.

„Podal jsem přítomným návštěvníkům několik informací o probíhající stavbě vstupního objektu, který je financován z programu ROP Severozápad se spoluúčastí Karlovarského kraje," uvedl.Dalších zhruba osmdesát návštěvníků se zúčastnilo večerního programu, který připravil hlavní organizátor Přemysl Tájek, jinak vedoucí oddělení ochrany přírody Správy CHKO Slavkovský les.

„U vchodů do dolu byly nataženy sítě a docházelo k odchytům netopýrů a jejich následnému zvážení a změření, popřípadě okroužkování,"upřesnil Rund. Pan Tájek a jeho pomocníci poutavě osvětlili veškeré podrobnosti a zodpověděli zvídavé dotazy malých i velkých návštěvníků akce. A jak dopadl odchyt?

„Celkem bylo odchyceno 49 netopýrů. Nejvíc byl zastoupen netopýr vodní, ušatý a velký. Netopýr Brandtův pouze v jednom exempláři. Zajímavostí je, že v zimě tvoří tři čtvrtiny ze všech zimujících netopýrů netopýr řasnatý a těch se podařilo při Netopýří noci odchytit pouze tři exempláře," dodal Rund.
V posledních letech se podle Přemysla Tájka staly z Netopýřích nocí mezinárodní akce, jejichž cílem je hlavně ukázat lidem, že se netopýrů nemusí bát a že jsou to vlastně sympatičtí a hlavně velmi zajímaví tvorové. Netopýří noc v dole Jeroným však byla jiná.

„Jeroným je velmi významným zimovištěm netopýrů na Sokolovsku a k vidění jich bude zřejmě o hodně víc, než obvykle v rámci Netopýřích nocí bývá. Jednalo se tedy spíš o akci určenou skutečně lidem s hlubším zájmem, kteří si chtějí tato zajímavá zvířata užít v hojnějším počtu. Doprovodný program tentokrát chyběl a i mluvení bylo méně. O to víc času ale bylo věnováno samotným netopýrům," dodal Tájek.

V celém Slavkovském lese je zhruba stovka netopýřích zimovišť. Jeroným je ale zřejmě úplně největší. Většinou se jedná o menší zimoviště – sklepy starých rozpadlých budov a podobně. Vzhledem k tomu, že zde není krasová oblast, se pak na Sokolovsku netopýři uchylují hlavně na místa vzniklá jako pozůstatky důlní činnosti. Další zimoviště jsou v Krušných horách.

Autor: Roman Cichocki

13.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení