Osud zatoulaných koček je lhostejný drtivé většině měst a obcí v Karlovarském kraji. Zatímco na odchyt psů a provoz psích útulků jsou ochotni přispívat, u útulků pro kočky je situace opačná. V kraji přitom fungují pouze dva. A to v Kraslicích na Sokolovsku a Velichově na Karlovarsku. Od listopadu 2010 je provozuje občanské sdružení Konec toulání. To ale oznámilo, že kvůli nedostatku financí bude Velichov uzavřený.

„Při žádostech na radnicích narážím často na aroganci. Samosprávy využívají slabosti v zákonech, které jim nenařizují například kastrace koček a jejich odchyt. Říkají, že za zatoulané kočky zodpovídají majitelé pozemků. To je sice pravda, ale kočky se pohybují i na pozemcích městských a obecních," říká provozovatelka kraslického útulku Alexandra Jančová. „Oblíbenou větou je také, že situaci začnou města řešit až v době, kdy bude situace kritická. To je už ale pozdě. Včasnou kastrací totiž zamezujeme přemnožování koček," poznamenala.

S kastračním programem, odchytem a následnou péčí o kočky se Jančová obrátila na větší města, ale i obce. Oslovila především ty, kde lidé mají s kočkami největší problémy, například Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Kynšperk, Kraslice, Rotavu nebo Oloví. „Výsledek ale není nijak valný," pokrčila rameny. Doufá tak, že se v kraji podaří rozjet projekt Ministerstva zemědělství, které poskytuje dotace na kastrační programy. Útulek totiž Jančová ročně dotuje ze svého desítkami tisíc korun.

Od listopadu 2010 prošlo Jančové rukama 130 koček. Nový domov přitom našlo 46 koček. K dnešnímu dni jich je v útulku 82. Měsíční náklady na provoz přitom v současné době činí 22 tisíc korun. K tomu se ale musí ještě přičíst náklady na kastraci a další veterinární péči. Útulek má alespoň radost z dárců z řad veřejnosti. „Moc jim děkuji. Přínosem také bylo, že jsme se mohli účastnit internetové sbírky Kočičí přání, která probíhá na Vánoce a Velikonoce. Bez peněz z ní bych už neměla na krmení," doplnila.

Cheb myšlenku na péči o toulavé kočky zcela nezavrhuje. Dokáže jim pomoci? „Mluvíme-li o daleké budoucnosti, tak nejspíš ano. V blízké budoucnosti lze podporovat myšlenku začlenění útulku pro kočky do stávajícího projektu EKO centra na školním statku nebo možnost rozšíření zookoutku v Domě dětí a mládeže SOVA i o azyl pro kočky," uvedla mluvčí radnice Martina Kuželová.

„Na oddělení místního hospodářství městského úřadu se obrací řada milovníků zvířat, ochránců, pedagogů v důchodu i mnoho dalších citlivých lidí, kterým není problematika nezaopatřených koček lhostejná," poznamenala. „Ve spolupráci s nimi a s jejich pomocí zmíněné oddělení zajišťovalo kastraci koček u smluvních veterinářů, aby se jejich populace nekontrolovatelně nerozšiřovala. V této aktivitě se bude pokračovat," uvedla mluvčí.

„Představa radnice o tom, že se ochránci koček spojí a vytvoří podobně jako v jiných městech občanské sdružení, se bohužel zatím nesplnila," podotkla Kuželová. „Město by tak mělo partnera, se kterým by spolupracovalo a kterého by mohlo finančně podpořit," dodala.

Osud opuštěných koček není zcela lhostejný karlovarské radnici. Mluvčí města Jan Kopál uvedl, že primátor přijal aktivistky, které o pomoc kočkám usilují. „Chceme od nich, aby nám připravily podrobné podklady, kolika koček se může problém týkat a jak ho řešit. Jakmile budeme mít něco konkrétního v ruce, můžeme se problémem zabývat," řekl mluvčí.

Karlovarský kraj se zatím „kočičí" problematikou nezabývá. „Provozovatelé útulku se na kraj jednou obrátili, ale poté si žádost o dotaci nepodali.," uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková.