Bez internetu už si málokdo dokáže představit šťastný život. A co teprve bez Facebooku? Působí na lidi tato sociální síť negativně, nebo má i své kladné stránky? Podle třináctiletého Chebana Káji ho Facebook pohltil a je na něm závislý.

Teenageři, kteří jsou na Facebooku po celém světě nejvíc zastoupenou demografickou skupinou, mají síť rádi, ale podle evropských průzkumů ji také hodně kritizují. Mezi pozitiva Facebooku by mladí lidé zařadili rychlé sdílení fotografií, komunikaci s přáteli (prozatím bezplatnou a levnější než SMS přes mobilní telefony) a spousta z nich také miluje sdílení svých momentálních pocitů s přáteli. Nemusí kvůli tomu nikam chodit a odpovědi se jim dostávají okamžitě. A tím se dostáváme k negativům Facebooku.

Podle sociologického průzkumu, který prováděli odborníci po celém světě, je hlavním problémem to, že tento způsob komunikace u mladých lidí téměř zcela nahradil běžný hovor a způsob dorozumívání. Děti se nestydí mluvit o intimních věcech, protože je píšou do chatu. Dalším rizikem je sdílení velmi osobních věcí. To se může stát velmi nebezpečným, jako například u ´Facebookového vraha´ z Ameriky, který si hledal své dívčí oběti přes tuto sociální síť. Jelikož se na Facebooku jeho uživatelé všechno brzy dozvědí, je to něco jako veřejná ´drbárna´. A vztahy mezi lidmi se záhy bortí jako domeček z karet. Pokud ale teenageři berou Facebook jako něco, co jim obtěžuje život, a oni se od toho nejsou schopni oprostit, omezuje tato sociální síť svobodnou vůli. Toto je případ třináctiletého Karla Nguyena, který si bez Facebooku nedokáže představit život. Prý by se bez něj nudil.

„Protože je mi teprve třináct let, Facebook jsem si založil nedávno," řekl Kája. „Mohl jsem to udělat, až když mi to rodiče dovolili. To jsem ale nečekal, jak mě to pohltí. Na Facebooku se mi líbí, že když máme do školy nějaký úkol a já si ho nezapíšu, dozvím se ho rychle od spolužáků přes chat. Ale podle mě má víc záporů než kladů. Dřív jsem chodil pořád ven. Teď jsem spíš zvědavý jen na to, kdo mi zanechá vzkaz a okomentuje mou fotku. Můžu říct, že jsem na Facebooku závislý. Vím to, ale zrušit ho nedokážu," vysvětlil Karel.

Ke sporné ´facebookové´ problematice se čtenářům Chebského deníku vyjádřil místní psycholog Ján Pobežal.

„Víte, je to jako s ohněm," řekl Poběžal. „Má své dobré i špatné stránky. Je pouze na nás, jestli si s ním chceme zahrávat, či nechceme. Když nás ovládne, spálíme se. Facebook je sociální síť, která v lidech zahání pocit izolace a přináší hřejivý pocit porozumění."