VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor nákaza! Záchranáři cvičili, jak zasahovat.

Karlovy Vary - V jednom z karlovarských objektů byl zjištěn pacient s vysoce nebezpečnou nákazou. Na místo, které bylo neprodyšně izolováno od okolí, vyrazili hasiči, záchranka a další specializované týmy, aby se vypořádaly se složitou situací.

21.10.2014
SDÍLEJ:

Záchranáři v Karlových Varech cvičili, jak co nejlépe postupovat v případě velmi nebezpečné nákazy. Foto: Foto a video Deník Vladimír Meluzín

Jednalo se ale pouze o cvičení, ovšem není to tak dlouho, co se obdobný případ v Karlových Varech skutečně stal a nad městem se po nějakou chvíli vznášel přízrak smrtící eboly. Naštěstí se zakrátko ukázalo, že postižený ebolou nakažený nebyl. Do včerejšího taktického cvičená se zapojilo několik desítek lidí. Profesionální hasiči ze stanic v okresních městech, tým zdravotníků záchranky, pracovníci hygienické stanice. Vše bylo jako doopravdy, jen s tím, že tentokrát v budově smrtící virus nečíhal. Jak ovšem případy z jiných zemí ukazují, zcela jistí si být nikdy nemůžeme a příprava je nutná. 

Účelem taktického cvičení bylo ověřit součinnost složek IZS v souvislosti s podezřením na zavlečení vysoce nakažlivé nákazy do Karlovarského kraje.

Krátce po devátého hodině dopoledne přijalo Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje informaci od lékaře, že má v ambulanci „pacienta" s pozitivní cestovní anamnézou a klinickými příznaky, z nichž lze usuzovat na vysoce nakažlivou nákazu. Po předání kontaktu na sloužícího pracovníka krajské hygienické stanice tento pracovník potvrdil podezření na nákazu a vyžádal si tak zásah složek IZS. Přímo v ambulanci zajistil izolaci jak pacienta, tak i ostatních, kteří s pacientem přišli do kontaktu. Celé okolí ambulance, která se v rámci cvičení nacházela v budově karlovarské hygienické stanice, uzavřela přivolaná policie, hasiči z profesionálních stanic v Karlových Varech, Sokolova a Chebu začali připravovat dekontaminaci všech účastníků zásahu. Nejprve bylo nutné dekontaminovat osoby, které byli s pacientem v kontaktu, ale u kterých se nákaza nepředpokládala. Poté do uzavřené ambulance vstoupili hasiči společně se záchrannou službou, všichni v ochranných oblecích. Pacienta uložili do ´biovaku´, ve kterém ho přenesli rovněž k dekontaminaci a následně do sanitky. Ta by následně pacienta odvezla do specializační infekční péče. V rámci cvičení se prověřila koordinace nejen základních složek IZS při zásahu tohoto typu, ale i spolupráce s hygieniky, epidemiologa či pracovníků zdravotního ústavu.
Před necelými dvěma týdny záchranáři řešili skutečný případ podezření na vysoce nakažlivou nákazu, kdy příznaky nakažení měla recepční jednoho z karlovarských hotelů, která se vrátila z návštěvy afrického kontinentu. Toto podezření se naštěstí nepotvrdilo.

Autor: Vladimír Meluzín

21.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení