VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při nouzovém přistání malého letadla byl poprvé použit speciální kód

Karlovy Vary - Poté, co se zastavil motor, přistálo nouzově na karlovarském letišti malé akrobatické letadlo. Nehoda to byla výjimečná hned z několika důvodů. Nejenže se díky umění pilota obešla bez poškození stroje a zranění. Poprvé při ní byl použit nový systém oznamování mimořádných událostí v prostoru karlovarského letiště.

29.8.2015
SDÍLEJ:

NOUZOVÝ KÓD poslouží i při nouzovém přistání. Foto: Ilustrační foto Deník

Právě pro zefektivnění a zrychlení komunikace při vzniku mimořádné události na letišti platí od srpna systém kódů. „Velitel hasičů při vzniku události vysílačkou nahlásí na operační středisko příslušný kód 0 až 10. Operační středisko pak podle přijatého kódu vyhlásí poplach předem určeným jednotkám hasičů a informuje či si vyžádá spolupráci ostatních složek IZS. Kódy jsou rozdělené do tří úrovní," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Základní je místní pohotovost, kdy je letecká nehoda málo pravděpodobná. Může se jednat například o nouzové přistání malého stroje či poruchu letadla na ploše. „Při této místní pohotovosti na místě zasahují jen hasiči z jednotky Letiště Karlovy Vary, případně doplnění o jednotku z profesionální stanice Karlovy Vary," poznamenal Kasal.

Druhá úroveň je plná pohotovost, kdy je letecká nehoda pravděpodobná. Pro tuto úroveň jsou vybrané jednotky hasičů až ze třetího stupně požárního poplachu, zároveň by již byla žádaná přítomnost a spolupráce záchranné služby a policie přímo na letišti.

„Třetí úroveň je pak již samotná letecká nehoda, kdy se vyhlašuje druhý nebo třetí stupeň poplachu a samozřejmě se povolávají ostatní složky IZS. Každá úroveň je rozdělena podle velikosti letadla, kterého by se událost týkala," konstatoval mluvčí.

U velkých dopravních letadel by tak operační středisko kromě vyhlášení třetího stupně požárního poplachu (předurčeno 16 jednotek hasičů pro zásah na letišti) zároveň informovalo obce v okolí letiště a aktivovalo havarijní plán Karlovarského kraje.

„O zvolení kódu rozhoduje velitel hasičů na letišti, který zohledňuje stav letadla, tedy zda například jen nouzově přistává, či již rovnou hlásí vážnou poruchu, a typ letadla s počtem pasažérů. Podle toho oznámí kód a nemusí podávat v první chvíli žádné další informace. Operační středisko a ostatní složky IZS již postupují dle plánu a podle přijatého kódu. Systém kódů počítá i s jinými událostmi, než jsou letecké nehody. Například s hrozbou únosu letadla či hrozbou výbušného nástražného systému," dodal Kasal.

Při sobotní nehodě, kdy letadlo sjelo z přistávací dráhy do trávy, hasiči zajistili místo události a pomohli dostat stroj mimo přistávací plochu, aniž by byl omezen další provoz na letišti.

Autor: Vladimír Meluzín

29.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobrý stav vody si pochvalovali i účastníci Dne Ohře. Vodácká sezona na Ohři končí v říjnu.

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Každoročně se účastní dětských závodů v pěti věkových kategoriích více než dvě stovky nejen triatlonových nadějí.
24

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení